Bakasana – Yoga Hareketleri
İleri Oturma

Bakasana

Diğer Adları: Crane Pose, Bakasana,

Kategori: Güç, Ters Çevirme, Denge

Çakralar: Solar Pleksus Manipura Çakra

Seviye: İleri

Elementleri: Ateş

Dizilerim:  Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

 1. Çekirdek kaslarının maksimum kullanımı ve dolayısıyla onları güçlendirmek.
 2. Kolları ve omuzları dengede tutar.
 3. Daha iyi denge için zihin, beden ve nefes ile koordinasyonu geliştirir.
 4. Vücuda daha fazla farkındalık kazandırır, dengeyi arttırır
 5. Kalça ve gluteus maximus kaslarını güçlendirir.
 6. Vücuda ve zihne olan genel güveni arttırır.
 7. Fiziksel güç oluşturur ve genel esnekliği arttırır.
 8. Vücudu hafif ve esnek tutmayı öğretir, bu da ileri poz uygulamalarında yardımcı olur.
 9. Nefes alırken daha fazla kararlılık vererek dayanıklılık kazandırır.
 10. Omurga ile genel gelişme, güç ve esneklik
 11. Crane Pose, sindirim sistemiyle birlikte çalışarak onu iyileştirir.

Nasıl Yapılır:

 1. Malasana‘daki minderin ortasına oturmaya gelin. Tüm parmakları paspasın üzerine doğru bastırarak ayakları kalça mesafesine yerleştirin. Tüm ayağını yere koyarak, dirsekleri dizin iç tarafına yakın bir yere yerleştirin.
 2. İç uyluklardaki gerginliği derin hissederken nefes alın ve dirseği dışarı doğru itin ve omurganın yukarı doğru uzandığından emin olun.
 3. Avuçlarınızı Namaste‘ye sokarak, Malasana veya Garland Pose‘da birkaç nefes almak için gözlerinizi kapatın.
 4. İç uyluklar açıldıktan ve kalçalar rahat olduktan sonra, dirsekleri dışarıya yerleştirerek avuç içlerinizi ayaklarınızın önündeki yere koyun.
 5. Avuç içini zemine yerleştirirken, göğsünü uyluk veya dizlere doğru iterken, üzerinize bastırın ve gövdenizi kaldırın ve Uttanasana‘da durmak üzere bükün.
 6. Burada yaklaşık 4 nefes için durun, kolları aşağıya doğru bastırın ve alt kısmı arkaya doğru uzatın. Uttanasana‘da dururken omuzların, göğsün, kalçaların etrafındaki gerginliği hissedin.
 7. Ayakların ayarlanması, dizleri koltuk altlarına ve üst kollara yaklaştırırken, dirseği dirseklerin arkasına yaslayın.
 8. Bunu yaparken, parmak uçlarınızın üzerinde durun ve koltuk altlarında rahat olmalarını sağlamak için dizleri ayarlayın. Vücudu burada parmak uçlarınızda dengeleyin, vücudun kollarındaki ağırlığını hissetmek için birkaç nefes alın.
 9. Şimdi, nefes aldığınızda gövdeyi öne doğru bükün, ağırlıkları bileklere ve kollara yerleştirin, göbeği çekin ve teneffüs ederek ayakları yerden kaldırın. Başlangıçta dengeyi elde etmek için dirsekleri biraz bükmeniz gerekir.
 10. Çekirdek kas kuvveti ve kol kuvveti kullanılarak, kollar yavaşça dümdüz şekilde düzelirken vücudu yukarı kaldırın.
 11. Dengeleme şimdi, Vinç pozundaki gövdeyi dengede tutarken aşağı bakmaya odaklanırken bacaklarınızı arkanızdan çıkarın. Biri ayrıca ayak parmaklarını arkaya yakınlaştırabilir veya bacakların tamamen arkanıza yaslanmasına yardım edebilir.. Bu değişiklik kişisel bir seçenektir ve kişinin esnekliğine dayanmaktadır.
 12. Poz verdikten sonra, vücudun duruşu daha uzun süre tutmak için hafif hissettiğinden emin olmak için nefes almaya odaklanmaya başlayın. Boyun ile zemine paralel dururken, vücudunuzla birlikte nefes alın ve daha yükseğe gidin ve hafifçe aşağıya bakın.
 13. Başlangıçta burada en az 2 nefes alın ve ardından yavaş yavaş 4-6 nefes alın. Ne kadar yumuşak nefes alırsanız, pozu dengede tutmak kolaydır.
 14. Bir kol dengesi pozu olarak kabul edilir, bu duruştan en üst düzeyde yararlanmak için ayakların, avuç içi, dizlerin, kalçaların, omuzların yerleştirildiğinden emin olun.
 15. Malasanada rahatlamak için pozdan çıkın.

Dikkat: Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından; Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir