Mayurasana - Yoga Hareketleri
Bütün Yoga Pozları Depresyon Eğilimli Göbek Eritme İleri Stres

Mayurasana

Diğer Adları: Peacock Pose, Tavus Kuşu Pozu

Kategori: Güç, Denge

Çakralar: Üçüncü Göz Çakrası (Ajna Çakra)

Seviye: İleri

Elementleri: Işık

Dizilerim:  Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

 1. Vücudun daha fazla kararlılık ve sakinlik uyandıracağı konusunda daha fazla farkındalık yaratır.
 2. Önkolları, göğsü ve göbek kaslarını güçlendirir .
 3. Gövde zeminden kaldırılırken omurga yere paraleldir ve esnek kalır. Çoğu ileri yoga pozunun aksine, Mayurasana’da omurga daha az etkindir.
 4. Farkındalıkla beyne iletişim geliştirilir, böylece omurganın esnek ve yumuşak olmasıyla sinir sisteminin daha iyi çalışmasını teşvik eder. Göz görme ve daha iyi konsantrasyon geliştirmek için yardımcı olur.
 5. Karın ve karın kaslarının dirseklere bastırılması, iç organlara hafif bir masaj sağlarken, ayrıca mideyi de içeren iç organların daha iyi sindirim için işleyişini geliştirir .
 6. Poz vermeden salınırken kan dolaşımını arttırır ve iyileştirir, ayrıca iç organları uyarır ve toksinleri yok eder.
 7. Vücuttaki metabolizmayı arttırır, stresi ve depresyonu uzak tutmaya yardımcı olur .
 8. Mayurasana’nın ince bir seviyedeki uygulamanın , mukladhara çakrasında hareketsiz kalan kundaliniyi yılan enerjisi uyandırdığı söylenir . Fakat aynı şey için bu, uygun rehberlikle uygulanmalıdır.
 9. Manevi bir düzeyde, cinsel enerjiyi ince bir psişik güce dönüştürerek daha derin bir farkındalık yarattığı söyleniyor.

Nasıl Yapılır:

 1. Malasana‘da Garland Pose‘da oturmaya başlayıp ayakları birbirinden ayrı olarak oturmaya başlayın ve yaklaşık 4-6 nefes için gerinmek ve burada kalarak kalçaları açın.
 2. Buradan, dizlerinize gelin ve kalçalarınızı ayrı tutarken arkanızdaki ayakları dinlendirin. Avuç içi içine çekin ve onları içeri doğru çevirerek yere koyun (bilek öne bakacak ve parmaklar vücudunuza doğru bakacak şekilde).
 3. Dirsekleri ve ön kolları uzatırken, alnınızı önünüzdeki zemine yaslamak için gelen baş ve göğsü nefesle hareket ettirin.
 4. Alnı zemine yerleştirdikten sonra, dirsekleri göbeğin hemen altına yerleştirerek bir araya getirin ve göğüs kafesini dirseklerin üzerine yerleştirin.
 5. Derin bir nefes alın ve tamamen nefes verin, sonra başka bir nefes almadan tutun ve kalçalardan uzarken tüm ayak parmakları üzerinde dengeleme yaparak bacaklarınızı uzatın.
 6. Bunu yaparken ön kolları ayarlamak ve yerleşmek için göğsü ve göbeği itin. Ayak parmaklarının, alın, kalça, karın ve göğsün ayarlanması nefes almalı ve bacakları yerden kaldırmalı ve kafayı yerden kaldırmalıdır.
 7. Bunu yaparken uyluk, diz, ayak ve ön kolların bir arada olmasını sağlayın. Pelvik taban kasları takılır, gluteus sıkıdır ve solunum yavaş ve derindir.
 8. Yavaş yavaş stabilite, denge, farkındalık ve kontrol kazanıyor, gözlerinizi yavaşça kaldırarak öne bakarken dirsekler üzerindeki tüm vücudu dengeleyin.
 9. Başlangıçta, yaklaşık 3 nefes için Mayurasana‘da Peacock Pose dengede kalın.
 10. Serbest bırakmak, nefes vermek ve bacaklarını gevşetmek ve dizleri yere koymak için aşağıya indirmek ve gövdeyi Vajrasana‘da Thunderbolt Pose dik oturması için kaldırın . Nefesinizi bağlamak için rahatlayın ve dinlenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir