Yoga ve Nefes Egzersizleri - Yoga Hareketleri
Nefes Yoga Makaleleri Yoga ve Nefes

Yoga ve Nefes Egzersizleri

Nefes almak, istemeden de olsa fiziksel bir işlevdir yani bilincimizden talimat almadan gerçekleşir. Yine de kontrol edilebilir. Bizim hakkında düşünmediğimiz zaman bile nefes, oksijen solumak için hayati işlevlerini yerine getirmeye devam eder ve karbondioksidin dışarı verilmesini sağlar.
Sinir sistemi solunumun düzenlenmesinden sorumludur ve bunu gerçekleştiren kasların kasılmalarını kontrol eder. Solunum süreci beyindeki bir hücre kümesinden başlar kolektif olarak solunum merkezi olarak bilinen kök ilgili kaslara impulslar; kullanılan anahtar kaslar interkostaller (kaburgalar arasında) ve diyafram.

Pranayama

Pranayama, solunum ve buna bağlı fiziksel süreçler onlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmamız için düzenli nefes kontrolü uygulaması ile miktarı artırabiliriz. Akciğerlere aldığımız havanın vücudu hücresel düzeyde onarmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.
Nefesin pranayama yoluyla kontrol edilmesinin, kalp hızı ve kan basıncı, vücudun etkinliğini oksijen kullanımı için artırır.

Vücut bu şekilde verimli bir şekilde çalıştığında, üzerine daha az fiziksel stres uygulanır. Bu zihnin oluşmasına yardımcı olur sakin ve kontrolü daha kolay olur. Yoganın temel amaçlarından biridir.. Yoga asana pratiği sırasında, her ikisini de uzatmayı hedeflemeliyiz içe doğru nefes ve dışa doğru nefes. Nefes sığ ve düzensizse, vücut aşırı zorlanır ve gergin olur. Bu yogada nefes daha yavaş olabilmesi için uygulama daha nazik ve sabit olmalıdır .

Nefes aldığımızda interkostal kaslar kaburgaları yukarı ve dışa doğru hareket ettirir ve diyafram aşağı doğru iter. Bu, havayı genişleyen akciğerlere çeker.

Nefes Kontrol Teknikleri

Bir parçası olarak kullanılabilecek birkaç pranayama tekniği vardır bir yoga pratiği. Bunların en yaygın ve erişilebilir olanlarını aşağıda belirttim:

Zafer Nefesi (Ujjayi Breathing)

Bu teknik enerji verici ve rahatlatıcı ve ürettiği ses genellikle okyanusun sesine benzetilir. Nefes alıştırması yapın normalden biraz daha derin nefes alın. Ağız kapalı, burun içinden ekshalasyon. Boğaz kasları boyunca biraz daralmış kalmalı ve boğazın bu eylemi
“Haaaa” sesi çıkarır.
Ujjayi nefes alabilir biroturma pozisyonu ve özellikle asana sırasında yapıldığında etkilidir.

Alternatif burun deliği solunumu (Nadi Shodhan)

Bu, terapötik olarak çalışan basit bir solunum tekniğidir. Solunum ve dolaşımı iyileştirir. Ayrıca biriken salımları zihin ve bedende etkili bir şekilde stresi atar.
Düz ve omurga ile rahatça oturarak nefesi uygulayın ve sol el avuç içi yukarı bakacak şekilde sol diz üzerine yerleştirilir. İşaret parmağının ve sağ elin orta parmağının uçları avuç içi; bu mümkün değilse, parmakları uçlarla uzatın hafifçe “üçüncü göz” noktasında, kaşların arasında dinlendirin.

Sağ burun deliğini başparmağınızla kapatın ve sol burun deliğinden nefes alın.. Sonra sol burun deliğini ikinci parmağınızla kapatın ve biraz parmağınızı kaldırın, başparmağınızı çıkarın ve sağ burun deliğinden nefes verin. Nefes sağ burun deliğinden. Şimdi sağ burun deliğinde başparmağınıza basın tekrar, ikinci ve küçük parmağınızı sol burun deliğinden kaldırın ve bırakın. Sol burun deliğinden yavaşça nefes alın. Bu bir döngüdür alternatif burun deliği solunumu. Bu teknik genellikle başlamak için iki dakika uygulanır, yavaş yavaş beş dakikaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir