Virabhadrasana II – Yoga Hareketleri
Acemi Ayakta

Virabhadrasana II

Diğer Adları: Savaşçı Pose, Warrior Pose 2

Kategori: Germe, Mukavemet, Denge

Çakralar: Sakral Çakra Swadisthana Çakra , Kök Çakra Muladhara Çakra

Seviye: Acemi

Elementleri: Su , Toprak

Dizilerim:  Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

 • Hamstrings gerilir ve maksimuma açılır
 • Sporcu pozudur
 • Kalçaları esnetir
 • Diz ve ayak bileklerini güçlendirir
 • Alt sırt ağrısını tedavi eder
 • Göğüs ve ciğerleri genişletir
 • Konsantrasyonu ve dayanıklılığı arttırır
 • Omuzları ve kolları genişletir ve güçlendirir
 • Farkındalık kazandırır

Nasıl Yapılır:

 1. Birkaç tur Surya Namaskar‘dan sonra, yaklaşık 6 tur (3 çift) ayaklarınızı bir araya getirin ve matın ortasında durun Tadasana Samasthiti ile başlayın. Avuç içi Namaste göğsüne katılın ve gözlerinizi kapatarak birkaç derin nefes alın, teneffüs ederken göğsü ve karnı genişletin. Nefes alırken zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirin.
 2. Merkezden, ayaklarınızı birbirinden uzağa yerleştirerek veya kalça mesafesinden daha uzağa yerleştirerek, kalçaların merkeze yerleştirildiğinden ve bir tarafa doğru itilmediğinden emin olarak birbirinden uzağa yerleştirin.
 3. Şimdi ayakta duran Utthita Tadasana, kolları omuz hizasında uzanmış halde, burada birkaç nefes alın ve ayakları ve dizleri gevşeterek omurgayı yukarı kaldırın.
 4. Şimdi sol ayağı sola doğru çevirerek başlayın ve sağ ayağı sola doğru çevirerek, 30 derece içine yerleştirerek 90 dereceye yerleştirin.
 5. Kalçaların burada rahat olmasını sağlayın. Vücudu yavaşça sola doğru sola doğru çevirerek sol ayak bileğinin hemen üstüne yerleştirildiğinden emin olarak sol dizini bükün. Sol diz sol ayak bileğinin ötesine alınması uygun olmayan bir hizalama olarak kabul edilir.
 6. Kalçalarda ki vücut sola doğru döndürülürken, sol ayağa bakarken, göğsünü yukarı ve yukarı çekin ve omuz mesafesinden dışarı doğru kollarını omuz bıçaklarından uzatarak genişletin. Dirseklerin bükülmediğinden ve avuç içlerinin aşağıya dönük olduğundan emin olun.
 7. Sol uylukların bu derin gerilmesi ile, sağ uyluk, vücut ağırlığını daha iyi kavramak için sağ ayağı sağlam bir şekilde paspasın içine yerleştirerek hizalı olarak hareket eder. Sağ diz sağa doğru sağa doğru bakarken, sağ iç baldırlar aşağıya doğru çekilmiştir. Sağ diz kapağı kilitli ve sıkı olmalıdır.
 8. Kalçaları çevirip, iki iç uyluk arasında merkeze yerleştirerek, başınızı çevirin ve önünüzde uzanan sol parmaklara bakın.
 9. Vücut rahat ve düzgün bir şekilde hizalandığında, derin nefes alma işlemine başlayın, ekshalasyon olurken vücudun genişlemesini izleyin. Ekshalasyon gerçekleştikçe, kalça gergin olmadan yavaşça aşağı inin ve pozu daha derin bir uzama doğru genişletin.
 10. Virabhadrasana II‘de durmak bir zorluktur ve bu nedenle pozu vücudunuzun rahatlığına göre alır ve kalçaların ve dizlerin esnekliğine ve gücüne göre orada kalır.
 11. Kolların vücudu rahatça dengelemenize yardımcı olacağı için kolların iyi gerilmiş olması esastır. Bu nedenle, bükülmüş dizin üstündeki kolun arkanızdaki kollardan biraz daha yüksek olduğundan emin olun.
 12. Kalçaların ayak bileği, ayak, uyluk ve diz hizası çok önemlidir. Bu, diz kapağı veya ayak bileğine zarar gelmemesini sağlayacaktır. Beden bu pozta iken, Savaşçı II, elde edilen enerji deneyimleyecek bir şeydir ve bu sadece vücut iyi hizalandığında olur.
 13. Göğüs ve omuzlar burada büyük bir rol oynamakta ve vücudu dengede tutmaktadır. Omuzların kuvveti, bu pozu test etmek için kullanılır ve omuzdaki kuvveti arttırmak, diğer birçok ileri seviye pozların uygulanmasında fayda sağlayacaktır.
 14. Bu pozlamada vücudunuzu yaklaşık 6 nefes almaya çalışın ve yüz kaslarını tamamen gevşetin.
 15. İlk önce sol dizinizi gevşeterek ve dik durarak pozu serbest bırakın. Yavaşça vücudu getirin, kalçaları ve ayakları merkeze doğru çevirin ve Utthita Tadasana‘ya geri dönün. Ayaklar hala kalça mesafesinden uzakta iken kolları aşağı indirerek gevşetin.
 16. Burada biraz nefes alın ve ayaklarınızı ve kalçalarınızı gevşetin. Şimdi sağ ayağı sağa doğru çevirin, 90 dereceye getirin ve sol ayağı 30 dereceye doğru içeri doğru çevirin, kalçaları döndürün ve sağ ayağın kollarını omuz hizasına gelecek şekilde uzatmasını sağlayın.
 17. Sağ dizin bükülmesi ve sağ dizin hemen sağ ayağın üzerine yerleştirilmesi, göğsün açılması ve omuzların omuz bıçaklarından gerilmesi ve kolların sağ parmaklara bakması için genişletilmesi.
 18. Vücudu iyi hizalayarak, derin derin nefes almaya başlayın ve ekshalasyon olurken pozun içine doğru genişletin. Vücut ağırlığının dizlerde ve ayak üzerinde olmadığından ve eşit şekilde dağıldığından emin olun.
 19. Bu pozta yaklaşık 6 nefes alın ya da rahat hissettiğiniz için vücutta hiçbir yerde istenmeyen bir gerginlik olmamasını sağlayın, özellikle dizler ve ayak.
 20. Kıvrılmış dizini gevşeterek serbest bırakın ve ayakları içeri geri yerleştirerek merkeze çevirin. Utthita Tadasana‘ya geri dön ve birkaç nefes al, kollarını aşağı indir ve bacaklarını tamamen gevşet ve dinlenirken omurgasını yukarı kaldır.
 21. Birkaç nefes alıp dinlendikten sonra Savaşçı II’nin uygulamasına geri dönülebilir.

Dikkat: Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından; Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir