Virabhadrasana I - Yoga Hareketleri
Acemi Ayakta Bütün Yoga Pozları

Virabhadrasana I

Diğer Adları: Savaşçı Pose 1, Warrior Pose I

Kategori: Streç, Bükülme, Mukavemet

Çakralar: Boğaz Çakrası Vishuddha Çakra , Kalp Çakrası Anahata Çakrası , Güneş Pleksi Manipura Çakrası , Sakral Çakrası Swadisthana Çakrası , Kök Çakrası Muladhara Çakrası

Seviye: Acemi

Elementleri: Eter , Hava , Ateş , Su , Toprak

Dizilerim:  Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

İnsan anatomisi

 • Solunum Sisteminin İşlevini Geliştirir : Virabhadrasana I veya Warrior Pose I’de, kollar göğsünü uzatan başın üzerine uzanır ve bu pozta sabit kalmak için diyaframı tutar. Kolların ve göğsün ve diyaframın derinliğinin uzaması, solunum sistemi ile ilgili organları harekete geçiren kasları kasılır. Vücudun farkındalığı ile derin ve yavaş olan ciğerlerden gaz değişimi, Warrior Pose I’de, taze olan hava dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Havanın tazeliği ayrıca burun yolunu temiz tutar ve her türlü alerjiyi azaltır.
 • Dolaşım Sistemini İyileştirir: Hava, diyaframın derin bir şekilde genişlemesiyle birlikte burun ve boğazdan geçerken, Virabhadrasana I’de kan akışı, vücutta taze oksijen oluşmasıyla da artar. Omuriliğin derinlemesine genişlemesi, kalbin aktif olmasını teşvik ederek bu taze prana’yı getirir. Aktif dolaşım sistemi, hormonların salgılanması ve dengeli bir şekilde vücutta iyi bir metabolizmayı sürdürmesi için esastır.
 • Tüm vücut kaslarının formda kalmasını sağlar: Warrior Pose I’de, gluteus maximus, kuadriseps, hamstring ve iç uyluktaki aspiratörler gibi alt gövdeye olan derin gerginlik, mükemmel görünümlü bir tonda kas tutmaya yardımcı olur. Üst vücuttaki gerginlik, tüm omurga etrafındaki kasları ve oblikleri (yan karın kasları) da iyi durumda tutar.

Genel Faydalar

 • Kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini esnetir : Bu poz, bacakları kalça mesafesinden daha uzağa yerleştirmeyi gerektirir, diz ve ayak bileği, bu poztaki dengenin kökü, Warrior Pose I’dir. ayak bilekleri postürü iyileştirerek esnektir. Kalçaların esnemesi, pozun temeli olarak işlev görür ve burada kalçaların esnemesi, sadece bu duruş dengesini dengelemek için değil, aynı zamanda fiziksel faydaların kendi payına sahip olmak için daha fazla avantaj sağlar.
 • Eklemleri esnetirken geliştirir : Dizlerin, ayak bileklerinin, kalçaların, omuzların, dirseklerin, tüm omurganın ve boynun esnemesi, Virabhadrasana I’deyken bu eklemlerin çevresindeki kaslar kasılma ile güçlenirken onları kuvvetli tutmaya yardımcı olur.
 • Tüm vücudu derin streçle sıkılaştırır : Bu pozta uylukların, kalçaların, omuzların, kolların ve boynun genişlemesi ve uzaması, fazla yağ yakma üzerinde çalışır ve vücuda harika bir tonlu görünüm eklerken bu kasları tonda tutar.
 • Vücudun ve nefesin farkındalığı ile bu poz, güce olan güveni arttırır: Virabhadrasana I, bir savaşçıya kıyasla, mükemmel bir farkındalık oluşturma kararlılığı ve dayanıklılığı ile yapıldığında bu pozun uygulanması daha iyi bir özgüven kazanmaya yardımcı olur.
 • Vücudun genel esnekliği artar : Tüm vücudun derin gerilmesiyle, vücudun esnekliği konusunda yavaş bir ilerleme olur; bu nedenle diğer çeşitli ileri seviye pozların uygulanması için zorunlu hale gelir.
 • Astım, siyatik ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için tedavi edici davranır : Solunum sistemini iyileştiren diyaframın genişlemesi astım hastalarına yardımcı olur. Kalçaların ve tüm bacağın bükülmesi, omurganın tabanından çalışır ve siyatik sinir dahil olmak üzere sinirin daha iyi hareketini sağlar. Vücudun farkındalığı ile dayanıklılık ve stabilite oluşturma, uykusuzluk ile ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olmak için vücutta taze enerji getirir.
 • İç organlar iyi çalışır : Karın kasları dahil olmak üzere kaslar harekete geçirilirken, sindirim sistemi ve üreme sistemi fonksiyonlarında iyileşir, böylece hazımsızlık ve üreme sistemi ile ilgili problemler azalır.
 • Omuzların ve boynun etrafındaki sertliği azaltır : Virabhadrasana I veya Warrior Pose I’deki başınızın üstündeki kolların derinliği ile omuzlar ve boyun , sertliği azaltan eşit streç payına sahip olurlar. Bu sertliğin azaltılması aynı zamanda vücudun enerji seviyesini de arttırır, böylece vücudun tamamen hafif hissetmesini sağlar.

Nasıl Yapılır:

 1. Vücudu Adho Mukha Svanasana‘dan yukarı doğru hareket ettirin ve sol ayağı avucunuza yaklaştırın ve yukarı bakın.
 2. Nefes al ve kollarını omuzlarının üstünde tut ve yukarı kaldır ve onları Namaste’ye sok ve sol dizini bükerek ara. Tamamen burada nefes verin.
 3. Sağ ayağın içinde yaklaşık 20 dereceye, sol ayağın da 90 dereceye kadar döndürüldüğünden emin olun. Sol diz bükülmesi, gerginliği kollarınızla yukarıya doğru çekin ve tüm gerginliği karın bölgesinde hissedin.
 4. Burada 6 tur nefes için kalmak, üst bacak ve uyluk etrafındaki gerginlik, tüm karın ve kolların kasların tonlanmasına yardımcı olacağı ve sonunda yağı azaltacağı için gereklidir.

Dikkat: Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından; Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir