Svarga Dvijasana - Yoga Hareketleri
Ayakta Bütün Yoga Pozları Düşünce İleri

Svarga Dvijasana

 • Diğer Adları: Svarga Dvijasana, Bird of Paradise Pose, Cennet Kuşu Pozu
 • Kategori: Ayakta / Dengeleme
 • Zorluk: İleri

Dizilerim: Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

 1. Paspasın merkezinde durmaya gel, Tadasana‘da Namaste’deki avuç içi elleriyle birleştirildi ve vücudu nefesle bağlamak için birkaç nefes al.
 2. Ayakları bir kaç metre uzakta tutmak, omurgayı yukarı doğru uzatmak üzere durur ve nefes alırken elinizi başınızın üstüne kaldırın ve Uttanasana’ya gitmek için nefes verirken ileri doğru ilerleyin ve avuç içi ayaklarınızı yere koyun.
 3. Uttanasana’da yaklaşık 6 nefes alın ve soluduğunuzda gövdeyi daha derine ve boynunuzu alın ve daha derin bir şekilde iç yüzeyinize çekin.
 4. Sağ eli önden getirin ve içini sağ bacağın içinden ve arkadan içeri doğru çekin, sol elin dizlerini biraz bükerken bel çevresinden getirmesini sağlayın.
 5. Ellerin sağ bacağının etrafında kilitli kalması durumunda, sağ bacağını yavaşça yerden inhalasyonla kaldırın ve kaldırılmış bacağın ağırlığını kilitli ellerinize sokarak gövdesini dik konuma getirin ve dik olarak nefes verin.
 6. Kalçanın kare olduğundan emin olun, bunu yaparken ve başka bir inhalasyonla, kalçaları esnetirken, sağ bacağınızı tamamen dışarıya doğru uzatarak sağ bacağınızı kaldırın.
 7. Derin bir nefes alın ve daha iyi bir denge ve kavrama elde etmek için kilitli eller üzerinde çalışın ve omzunu arkaya çekerken göğsünü yavaşça dışarı atın. Karnınızı çekerek ve çekirdek kasları kullanarak ileriye bakıp dengeyi koruyun.
 8. Gergin olan bacağın oldukça düz olduğundan ve dizde çok fazla bükülmediğinden emin olun, çünkü bu durum dengede durmanıza yardımcı olmaz. Yavaş yavaş güven kazanma, bacağını tamamen uzatır ve tüm sağ ayak parmaklarını yukarıya doğru işaret ederek uzatılmış bacağın hamstring’lerinde, buzağılarında ve kuadrisepslerinde daha iyi bir gerginlik sağlar.
 9. Kuş kafesi yaklaşık 4 nefes veya daha fazla süreyle sağ bacağınızla kalın ve her ekshalasyon ile daha derin bir uzama üzerinde yavaşça çalışın. Başlamak için desteğe ihtiyaç duyulursa, kaldırılmış bacağını tutmak için duvarın kullanılması yararlı olabilir veya bacağın kaldırılmasına yardımcı olmak için bir elinizi duvara yerleştirmek de başka bir alternatiftir.
 10. Poztan yavaşça solun ve sağ dizini bükerek ve ayağı yere indirerek serbest bırakın ve ayakları birkaç santim uzakta Uttanasana’ya geri dönün.
 11. Birkaç nefes için burada kalın ve kalçaları ve bacağını tamamen gevşetin.
 12. Şimdi sol elinizi önden getirin ve sol bacaktan geçirin ve sağ kol bel çevresinden sol uyluğun arkasına kilitleyin.
 13. Sol bacağınızı yavaşça havalandırın ve kaldırın ve sol bacağın ağırlığını kollara sokun, gövdeyi yukarı kaldırın ve dik olarak kalçaları kareler.
 14. Tekrar teneffüs edin ve omuzlarınızı arkanızdayken göğsünü tamamen dışarı atarak sol bacağınızı yavaşça uzatın. Kuş Cenneti’nde kalma, sol bacağın vücudun rahatlığına bağlı olarak yaklaşık 4 veya daha fazla nefes almasıyla poz verir.
 15. Her ekshalasyonla birlikte, göbek kuvveti kullanılarak çekilirken, bacaklarda ve kollarda göğsün boyunca uzanan gerginlik ile daha da derine inin.
 16. Poztan çıkarın, bacağınızı bükerken bükün ve Uttanasana’da rahatlayın.
 17. Bir duruş ve beden ile birlikte nefesin daha iyi anlaşılması için bunu tekrar edebilir.
 18. Bu poz varken, daha iyi denge elde etmek için hem diyaframı hem de karın kaslarını kullanarak nefesi izleyin.

İnsan anatomisi

 • Aktif kalp pompalaması : Cennet Kuşu’na girme gücü sadece kaslarla yapmakla kalmaz, aynı zamanda kanı damarlardan daha iyi pompalamak için içimizde kaslı bir organ olan kalbi, bacağını birbirine bağlı eller içinde tutmak için . Kalbin dolaşım sisteminin kan damarlarından pompalanması, iyi oksijen akışıyla iyileştirilir. Bu nedenle Svarga Dvijasana, bu durumda akciğerleri kullanarak nefes bilincini talep eder.
 • Akciğerleri yüksek kapasite ile harekete geçirir : Diyaframın genişlemesi ve büzülmesi, akciğerlerin genişlemesine yardımcı olur. Ekshalasyon sırasında (nefes alıp verirken), diyafram gevşer ve solunum sırasında (nefes alırken) diyafram genişler ve böylece akciğerlerin genişlemesine yardımcı olur. Diyafram kasının kasılması, bacağın yukarı kaldırılması için dengede kalırken, ayağın kaldırılmasında önemli bir rol oynadığından, bu işlem Cennet Kuşu uygulaması sırasında maksimum düzeye çıkar.
 • Vücudun tüm sistemi etkinleştirilir : Kuşkusuz tüm yoga pozları, tüm organları ilgili kasların kasılması ile aktif olarak içerden tutan tüm insan vücudunu etkiler. Bu yüzden burada Svarga Dvijasana da poz verirken ve poz kalırken endokrin sistem, sinir sistemi, solunum sistemi, dolaşım sistemi, üreme sistemi, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve Üriner sistemin tümü, vücudun her tarafına uygun oksijen akışıyla birlikte çeşitli kasların doğru kasılmasıyla aktiftir.

Genel Faydalar

Daha iyi prana akışı için omurganın uzatılması : Cennet Kuşu Pose’unda, geniş bacak gövdeyi oldukça düz kalmaya zorlar ve bu da pratikle birlikte gelir. Burada gövde düzken, kalçalar da kare olmaya zorlanır, bu da prana’nın omurganın tabanından iyi bağlanmış sinirlerden tüm vücuda kolayca akmasına yardımcı olur. Bu, omurgayı zinde ve aktif tutar ve kolay akış için omurga etrafındaki tıkanıklıkları azaltır.

İnsan vücudundaki tüm kasları gerer: Yükseltilen bacağın derin gerilmesi kalça eklemlerini ve gluteus maksimusu açar. Vücudu dengeleyen bacak, baldırlar gibi alt bacak kasları, bacakları kenet içinde tutan kollar, pazıların ve trisepslerin olduğu yer. Çekirdek gücü kasları ve karın kasları vücudu dengede tutar. Dolayısıyla bu pozta, tüm vücut kasları, vücudu poz içinde tutmak için enerji elde etmek üzere kasılır.

Kalçaları ve alt sırtın esnekliğini arttırır : Bacakların derin kalçada vücudu esnetmesi ve alt sırt kaslarının kasılması ile durması sayesinde, poz sırasında her türlü sertliği açar ve temizler ve pratikte esnekliği arttırır. Kalçaların. Hiç şüphe yok ki, bu pozu geliştirmek için kalçaların esnekliğine sahip olmak gerekir, ancak bu pozun beden bilincini koruyarak tekrar tekrar yapılması, kalçaların daha ileri seviyede pozlar için daha derin açılmasına yardımcı olur.

Vücudun dengesini farkındalıkla arttırır : Hiçbir yoga pozı farkındalık olmadan ustalaşılamaz. Ve farkındalık bir kez öğrenildikten sonra beden herhangi bir duruşta vücut kendini hafif hisseder ve bu aynı kural Cennet Kuşu Pose’u için de geçerlidir. Vücudun hareketinin farkındalığı nefesin bağlantısıyla daha iyi denge sağlamak için zorunlu hale gelir ve bu nedenle bu poz aynı şey için yer açar.

Geliştirilmiş denge zihni sakinleştirir ve endişeyi azaltır : Bu pozun bir Gelişmiş Seviye dengeleme pozu olması durma pozisyonudur, esnek bir vücuda sahip olan ancak aklı sakinleştirmek için farkındalık üzerinde çalışmak isteyenlere harikalar yaratır. Genel olarak formda olan bir vücut, odak ve dengeyi göz önünde bulundurarak bu pozta ustalaşabilir.

Vücudun duruşunu, kasların derinliği ile geliştirir : Svarga Dvijasana, odaklanmayı gerektirir ve bu, kişinin bu poz için bir süre dengede kalmasına yardımcı olur. Göğsünü öne ve dışarı fırlatılmış olarak sırt ve kalça düz tutarak, sarkık bir duruş olan herkes bu pozun uygulamasından kazanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir