Sakral Çakra Swadhisthana Çakra Açma Eğitimi - Yoga Hareketleri
Çakralar Swadhisthana Çakra

Sakral Çakra Swadhisthana Çakra Açma Eğitimi

Sakral Çakra Svadhisthana Nedir, Nasıl Açılır?

Sakral çakra veya Sanskrit’teki Swadhisthana Çakra, alt karın bölgesinde koksiks veya kuyruk kemiğinin hemen altında bulunur. İkinci çakranın çakra rengi turuncu, elementi sudur. Öncelikle duygusal tepkiler ve düzenleme ile ilişkilidir ve genellikle duyguların yeri olarak adlandırılır. Aynı zamanda tat alma duyusu ve üreme fonksiyonu ile de ilişkilidir.

Pelvis bölgesi ve üreme organları ile yakın fiziksel bağlantısı nedeniyle, bu çakra aynı zamanda şehvetli veya günlük yaşam deneyimleriniz yoluyla zevk arayışının merkezidir. Bol yaratıcılık ve güçlü sezgi, açık sakral çakranın iki ek yönüdür.

“ Hayattan tamamen keyif alıyorum ” sakral çakranın sloganı olabilir. Açık, dengeli bir sakral çakra, samimiyeti ve sevgiyi özgürce ve tam olarak deneyimlemenize, arzularınız hakkında dürüst ve yargılayıcı olmanıza ve korkusuz otantik benliğiniz olarak yaşamanıza izin verir.

Neden Sakral Çakranızı İyileştiriyorsunuz?

İkinci çakrada bir tıkanıklık iyileşmezse hem fiziksel hem de duygusal sıkıntıya neden olabilir. Çakralar vücutta enerjiyi denetleyen, serbestçe akmasına ve sağlık ve canlılığın korunmasına izin veren noktalardır. Ne yazık ki, çakralar bu enerji akışını sınırlayan tıkanmalar geliştirebilir. Çakra iyileşmesi dengeyi yeniden sağlamayı ve enerji bedeninizde en iyi şekilde çalışmasını engelleyen herhangi bir tıkanıklığı veya bükülmeyi serbest bırakmayı amaçlamaktadır.

Çakralar aşırı veya az olabilir, her biri biraz farklı semptomlara yol açabilir.

Aşırı aktif sakral çakra aşağıdakilere neden olabilir:

 • Duygusal aşırı tepkiler
 • İnsanlara veya nesnelere aşırı duygusal bağlılık; ilişkilerde aşırı ihtiyaç
 • Karşılıklı Bağımlılık
 • Kas gerginliği ve karın krampları

İkinci çakrada enerji eksikliği varsa şunlara neden olabilir:

 • Mutluluk veya zevk korkusu, kendini sabote etme
 • Yaratıcılık ve özgünlük eksikliği
 • Düşük libido
 • Karamsarlık, depresyon
 • Düzensiz adet döngüsü, idrar veya mesane enfeksiyonları

Sakral Çakra İyileşmesi ile Sık Karşılaşılan Belirtiler

1. Fantezilerde kaybolmak

İkinci çakra dengesizliğinin yaygın bir belirtisi, fantezilerde hayatın zevkleri hakkında zevklerden ziyade tüketilme eğilimidir. Örneğin, gerçek veya potansiyel bir partnerle bağlantı kurmak yerine kendinizi cinsel fantezilerde kaybedebilir veya yolunuzu aşan her çekici kişiyle duygusal veya cinsel bağlantı kurmaya takıntılı olabilirsiniz.

2. Aşırı Düşkünlük ve Bağımlılık Davranışı

Şımartarak arzularınızı tatmin etme alışkanlığına girmek, özellikle gıda, madde, televizyon veya oyunlarda olsun, bağımlılık yapan davranışlarla ilgili olarak çakra dengesizliğini gösterebilir. Nasıl tatmin ve tatmin olduğunu bilmek sakral çakra iyileşmesinin bir parçasıdır.

3. Yerine getirme ve doyumsuz arzuların eksikliği

Neye sahip olduğunuzu ve kim olduğunuzu derinden ve dürüstçe takdir etmek sakral çakra şifasının bir parçasıdır. Kendinize aşırı derecede bağlı kalmadan yaşamın basit zevklerinden memnun olmak, dengeli bir ikinci çakrayı teşvik etmenin anahtarıdır.

Memnuniyeti sadece zihninizde değil, aynı zamanda bedeninizde bir duyu olarak da hissetmeye dikkat edin, böylece arzu ve yerine getirilmesi tamamen yuvarlak bir deneyime demirlenir. Bu doygunluk ve iyileşme dengesine katkıda bulunur.

4. Bağımlı Davranış

Sakral çakranın iyileşmesi genellikle ilişkilerin dengeye ve uyuma getirilmesi anlamına gelir. İlişkiler güçlü duygusal yükler taşıyabilir ve kolayca ikinci çakraya bağlanabilir. Ne yazık ki, aile dinamikleri özellikle sakral çakra ile ilgili olarak genellikle rahatsızlık kaynağıdır.

Bu çakrayı dengelemek ve iyileştirmek için, özellikle insanlardan gelen enerji drenajları ve kötü alışkanlıklar konusunda ayrımcılık geliştirmek önemlidir.

5. Olumsuz ve Yıkıcı Duygular

Kıskançlık, kıskançlık, öfke, öfke, dengesiz ikinci çakranın özellikleridir. Tabii ki, refah ve güçsüzlük hissimize zarar veriyorlar.

Birisi size meydan okuduğunda veya kolayca öfkelenerek veya yoğun hayal kırıklığına uğrayarak farklı görüşlere sahip olduğunda aşırı tepki verme eğiliminiz olduğunu fark ederseniz, duyguları daha fazla farkındalık ve denge ile yönetme tekniklerine dikkat edin.

6. Fiziksel Sağlık ve Sakral Çakra

Fiziksel sağlık açısından bakıldığında, ikinci çakranızı iyileştirmek, infertilite, ektopik gebelikler veya çoklu düşükler, prostat ve testis hastalıkları, endometriozis ve yumurtalık kistleri gibi daha ciddi sorunları iyileştirmeye veya önlemeye yardımcı olabilir.

İkinci Çakran Nasıl İyileştirilir

Sakral çakrada bir enerji blokajı, enerjinin içine akmasını ve fazla enerjinin dağılmasını sağlayan çakrayı uyarmak için tasarlanmış düzenli uygulamalarla iyileştirilebilir. Çakra dengelemeye bir şifacı yardımcı olabilir, ancak kendi başınıza da yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Meditasyon

Meditasyon çakra temizleme ve dengeleme için çok faydalıdır. Örneğin, basit bir sakral çakra iyileştirme meditasyonu, pelvis bölgesindeki ikinci çakra bölgesinde turuncu bir lotus veya turuncu hilal ayını öngörmekten oluşur. Derin nefes alırken bu görüntüyü birkaç dakika aklınızda tutun.

Sakral Çakra Şifa verici gıdalar

Diyet değişiklikleri, ikinci çakranızı temizlemeye de yardımcı olabilir. Portakal, kavun, hindistancevizi ve diğer tatlı meyveler iyi sakral çakra iyileştirici besindir. Tarçın da bol su içmek için faydalıdır.

Çakra Şifası İçin Uçucu Yağ

Sandal ağacı, paçuli, portakal, gül ve ylang-ylang esansiyel yağları ikinci çakra iyileşmesi için aromaterapi olarak kullanılabilir. Bunlar tek başına, meditasyonda ve çakra kristalleriyle birlikte kullanılabilir.

Çakra Şifa Taşlarını Kullanma

Sakral çakra şifa taşları arasında sitrin, carnelian, turuncu kalsit ve diğer turuncu taşlar bulunur. Aytaşı, bu çakranın su ve ay ile olan ilişkisi nedeniyle de kullanılabilir.

Su, İkinci Bir Çakra Elemanı

Sakral çakranın elementi su olduğundan, dışarı çıkmak ve açık suya yakın dinlenmek ikinci çakranızı açmanıza yardımcı olabilir. Göller, nehirler, akarsular ya da okyanus yararlıdır. Mümkünse, enerji akışına yardımcı olmak için ayaklarınızı suda bekletin veya sallayın. Banyo yapmak veya duş almak da duygularınızı akıtmak için gereken rahatlamayı sağlarken çakranızı dengelemeye de katkıda bulunabilir.

Sakral Çakranın Derinlemesine İyileşmesi için Anahtar Adımlar

Sakral Çakra Şifa ve Kavrama Zorluğunu Aşmak

Sakral çakrayı iyileştirmek için ana zorluklardan biri dengeyi korumaktır. Biri ikinci çakra tutkuları ve hisleri ile kolayca alınabilir. Ama o andaki deneyimi tam olarak tanıyabilir ve takdir edebilir misiniz?

Yaşamın deneyimlerinin ve hislerinin keyfini tam olarak memnuniyetle karşılamak ve dengeyi korumak bazen zor olabilir. Deneyim kaynağına ya da deneyime olan ilginin güçlü bir çekişi vardır ve kişi zevk kaynağını kavrama eğiliminde olabilir. Bu bağlanma biçimi “sağlıklı” bir akışa girebilir ve doyumsuz, takıntılı veya istifleme davranışına dönüşebilir. Bu tür bir dengesizliği iyileştirmek için, kişi deneyime girerken bilinçli veya farkında kalmak önemlidir.

Sakral Çakra İyileşme ve Hasarlama Duygusal Bağları Boşaltma

Çoğu zaman, insanlar birbirlerini manipüle etmek için duygular üzerinde oynarlar. İkinci çakra kanalizasyonları dengesiz aile dinamiklerinden veya işyerindeki güç örneklerinden ya da örneklerden gelebilir. İlişkilerde çok şey duygular aracılığıyla iletilir – mutluluk, üzüntü, sevinç, hayal kırıklığı, vb.

Duygular pasif agresif davranışlarda olduğu gibi dolaylı olarak tam olarak ifade edilmediğinde veya ifade edilmediğinde, alan gizlenebilir ve ikinci çakra dengeden çıkabilir.

Sakral Çakra Swadhisthana Çakrayı açan Yoga Hareketleri

İkinci Çakrada Şifalı Utanç

Bazılarımız katı eğitim, çelişkili değerler veya travmatik bir deneyim nedeniyle zevk etrafında utanç ve suçluluk duyabiliriz. Bastırılmış cinsellik, ister ikinci isterse “kapanıyor” ya da aşırı aktif hale gelse de ciddi dengesizliklere yol açabilir.

İkinci çakranın enerjisi, ister bu baskı hareketinin yaşamınızdaki bir kişinin eylemlerinden etkilenmiş olsun, ister kendi kendini dayatmış olsun, cinsel baskı sonucunda kapatılabilir veya bloke edilebilir. Çakra iyileşmesi, cinsellik ve haz hakkında sağlıklı bir imaj oluşturmak için önemlidir.

Eşinizle seks ve duygusallık konusunda güven üzerinde çalışmak ya da endişelerinizi güvenilir bir arkadaş ya da profesyonelle paylaşmak yararlı olabilir. Adım adım gitmek, küçük zevk deneyimleriyle başlamak, büyük yaraları iyileştirmenin yolunu açabilir.

Yaşamın Zevklerinin Dengeli Keyfini Geri Yükleme

İkinci çakradaki utanç veya suçluluğu iyileştirmek, hayatın basitliği ve daha az sıradan deneyimler hakkındaki takdirinizi geliştirmeye yardımcı olur. Ezici hisler ve duygular ile deneyiminizi engelleyerek ya da doyurarak kendinizi uyuşturmak yerine, şu anda tam olarak farkında olarak sağlanan zevkten yararlanabilirsiniz.

Çekim Yasaları ve Sakral Çakra

Birinci veya kök çakra hayatta kalma ilgilerinden ve üçüncü veya güneş pleksus çakranın irade ifadesi arasında yarım yoludur çakra duyguların zoruyla mıknatıslar değil aynı zamanda enerji. Fikirler ve vizyonlar, insan duygularını giydiğinde ve daha kolay hayata geçebilir. Bu nedenle, ikinci çakra, durumuna ve diğer çakraların sağladığı yönlere dayanarak deneyimleri mıknatıslar. Cazibe ve itme, sakral çakra ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Bu nedenle ikinci çakranın iyileşmesi, kişinin düşüncelerine ve niyetlerine daha dikkat etmenin yanı sıra belirli anlarda ortaya çıkan duygu türlerinin daha farkında olmasından oluşur.

Çakra şifanıza rehberlik edecek sorular

Kendi kendine sorgulama sakral çakrayı iyileştirmek için yararlı bir araçtır. Duygularımızı ve tepkilerimizi anlayarak, eylemlerimizi yöneten bilinçsiz programlamayı daha iyi etkisiz hale getirebiliriz. Bu, nasıl tepki vereceğimizi seçmemizi ve duygularımızı onlar tarafından yönetilmek yerine yararlı göstergeler olarak görmemizi sağlar.

İkinci çakranızı değerlendirmek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Sizin için çekici olan nedir? Seni iten ne? Hayatınızı yaşama şeklinize nasıl rehberlik eder?
 • Ne kadar çekici hissediyorsun?
 • Kendi imajından emin misin? Yoksa sık sık kendinizden şüphe mi ediyorsunuz?
 • Duygularınız tarafından yönetiliyor musunuz? Yoksa duygusal olarak farkında ve bilinçli misiniz?
 • Sık sık dengeyi kaybetme noktasına kadar hayatın küçük zevklerine kapılıyor musunuz (zevk arayışını doyumsuz bir saplantıya dönüştürüyor)? Yoksa sağlıklı bir ılımlılık ve öz disiplin yoluyla her deneyimin tadını çıkarıyor musunuz?
 • Tutku ve kişisel disiplini dengeleyebilir misiniz?
 • Yaşama olan tutkunuzda kendinizi ifade ediyor musunuz?
 • Çoğu zaman hayatta hissediyor musun? Yoksa hayat donuk mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir