Pushan Mudra - Yoga Hareketleri
Mudra

Pushan Mudra

(Güneş tanrısı Pushan’a, aynı zamanda beslenme tanrısına adanmıştır)

Sağ el: Başparmağın, işaret parmağının ve orta parmağın uçları birbirinin üstündedir; diğer parmaklar uzar.
Sol el: Başparmağın, orta parmağın ve yüzük parmağının uçları birbirinin üstündedir; diğer parmaklar uzar.

Bu mudra, bir elin hareketiyle kabul etmeyi ve almayı, diğerinin hareketiyle bir şeyler akmasına izin vermeyi, vermeyi ve bırakmayı sembolize eder. Her ikisi de sindirimde birbirleriyle koordine edilmelidir. Gıdanın emilmesinden ve kullanılmasından sorumlu olan enerji akımlarını etkiler ve aynı zamanda eliminasyona yardımcı olur.

Nefes almayı ve dolayısıyla oksijen emilimini ve akciğerlerde karbondioksit salınımını yoğunlaştırır. Solar pleksus (mide, karaciğer, dalak ve safra kesesi bölgesi) üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, otonom sinir sistemindeki enerjileri düzenler, eliminasyon enerjilerini harekete geçirir ve detoksifiye eder. Genel veya akut mide bulantısı, deniz tutması, şişkinlik ve yemeklerden sonra kişinin hissettiği dolgunluk hissi üzerinde mükemmel bir etkiye sahiptir.

SÜRÜM 2: Sağ el: Başparmağın, yüzük parmağının ve küçük parmağın uçları üstte birbirinden diğer parmaklar uzar.

Sol el: Versiyon 1 ile aynı. Başparmak, yüzük parmağı ve küçük parmak enerjilerini birbirine bağlamak, alt sindirim sürecini ve eliminasyon sürecini harekete geçirir. Bu mudra genel enerji pompası olarak adlandırılabilir.

Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek olan beynin işlevlerini harekete geçirir. Sağ elin parmak pozisyonu, pelvik tabandaki enerjiyi, tıpkı içten yanan bir ateş gibi harekete geçirir. Sol elin parmak pozisyonu ile ateşlenen enerji yukarı doğru yönlendirilir.

Sonuç olarak her organ, genel ruh hali ve düşünme (konsantrasyon, hafıza, mantık, coşku vb.) Olumlu yönde etkilenir. Bu iki mudra, acil yardım olarak kullanılabilir veya kronik şikayetlerde günde dört kez 5 dakika süreyle uygulanabilir.

BİTKİSEL ÇÖZÜM: Rezene (Foeniculum vulgare), anason (Pimpinella anisum) ve kimyon (Carum carvi) bu mudrayı destekler.

Soluma sırasında ışık şeklinde enerji alın. Nefes almadaki duraklama sırasında, ona içinizde yayılması ve dönüşmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı ve alanı verin. Ekshalasyon sırasında, harcanan enerjinin sizden geri akmasına izin verin. Her nefeste, fiziksel ve zihinsel-duygusal alemlerinizde daha fazla ışık ve netlik vardır.

Çok şükür benim için iyi olan her şeyi kabul et, içimde etkisini göstermesine izin ver ve harcanan her şeyi serbest bırak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir