Pran Mudra – Yoga Hareketleri
Mudra

Pran Mudra

(Yaşam para birimi)

Her elinizle: Başparmağınızın, yüzük parmağınızın ve küçük parmağınızın uçlarını bir araya getirin. Diğer parmaklar açık kalır. Gerektiği gibi 5 ila 30 dakika kullanın. Veya bir tedavi süreci olarak, 15 dakika boyunca günde üç kez yapın. Pran Mudra, bir insanın temel kuvvetinin bulunduğu kök çakrayı (bkz. Ek D) etkinleştirir. Bu yeri ya alevli ya da sessizce parlayan bir ateşle karşılaştırmayı seviyorum.

Ateşin ne kadar parlak yanacağı, ne kadar iyi yönettiğimize bağlıdır. Bu parmak pozisyonu, pelvik tabandaki besleyici enerjiyi uyarır. Pran Mudra genellikle canlılığı artırır, yorgunluğu ve gerginliği azaltır ve görüşü iyileştirir. Göz hastalıklarına karşı da kullanılır. Zihinsel-duygusal düzeyde, kalıcı gücümüzü ve girişkenliğimizi, sağlıklı özgüvenimizi artırır, bize yeni bir şeye başlama cesareti ve olayları görme gücü verir. Berrak gözler aynı zamanda netliği vurgulayan zihinsel bir bakış açısının ve net bir zihnin işaretidir, bu da açıkça yapılandırılmış düşünceler ve fikirler anlamına gelir.

Kim da Silva’ya göre, Pran Mudra’yı yaptığınızda, baş parmağınızı diğer iki parmağın uçları yerine tırnaklarına da koyabilirsiniz. Bunun, hem sağ hem de sol beyin yarım kürelerinin eşit şekilde işlev görmesine, aktif hale gelmesine ve birbirini tamamlamasına neden olma etkisi vardır ki bu, bütünsel sağlık için çok önemlidir.

Sinirlilik genellikle bir zayıflık, çok fazla dikkat dağınıklığı ve çok az iç istikrar belirtisidir. Pran Mudra – bilinçli, yavaş ve nazik bir nefes alma yolu ile birleştiğinde – güvenli bir çapa kadar stabilize edici ve sakinleştirici olma etkisine sahiptir.

BİTKİSEL ÇÖZÜM: Passionflower (Passiflora caerulea L.), St.John’s wort (Hypericum perforatum L.) ve yulaf (Avena sativa L.) sinir sistemini güçlendirir ve gücün korunmasını destekler.

Kendinizi bir ağaç olarak hayal edin. Bu sizin için zorsa, önünüzde bir ağacın zihinsel görüntüsünü yaratın. Nefes alırken, enerjinin köklere nasıl aktığını ve köklerin nasıl kalınlaştığını ve uzadığını görün. Nefes verirken, gücün gövdeye akmasına izin verin. Oradan taca, ağacın çok ötesindeki gökyüzüne ve güneşe doğru ilerler. Anaç ne kadar büyük olursa taç o kadar büyük olur. Aynı şey bizim için, varlığımız, nasıl davrandığımız ve sahip olduklarımız için de geçerlidir.

Küçük ve büyük yaşam maceralarına sağlıklı bir iştahım olsun. ben zorlukları büyük bir zevk ve neşe ile sindiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir