Muhteşem Hissettirecek Gevşeme ve Onarıcı Yoga Hareketleri

Gevşeme Poz, farkında, genç ve gerginlik hissetmenize yardımcı olan dinlenme pozudur. Bu pozu zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için yararlı bulabilirsiniz. Bu pozu her yoga pratiğinin sonunda gerçekleştirmek önemlidir. Rahatlama Pozlama, stres ve hafif depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bu poz ayrıca baş ağrısı, yorgunluk ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu pozu yaparken, vücudunuzun her bir parçasını başınızdan ayağınıza kadar ayrı ayrı rahatlatmayı düşünmelisiniz. Rahatlamanıza yardımcı olmak için, özellikle vücudunuzu yere rahatlarken nefes vermeye odaklanın. Zihniniz başka düşüncelere girdiğinde, dikkatinizi nefesinize ve bedeninize geri getirin.

Pozu birkaç dakika yaparsanız, vücut ısınız düşebileceğinden vücudunuzu bir battaniye ile örtmek isteyebilirsiniz. Sırt problemleriniz varsa, dizlerinizin altına bir pervane yerleştirmeli veya buzağılarınızı bir sandalyenin koltuğuna yerleştirmelisiniz.

Savasana Yoga Hareketi

Savasana Yoga Hareketi
 1. İle sırt üstü yat bacakların düz zemin ve ayakların kalça omuz genişliğine kadar.
 2. Omurganızın olduğundan emin olun düz ve kafan omurganıza göre.
 3. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı gevşetirken nefes verin ve yanlara dönmelerine izin verin.
 4. Kollarınızı vücudunuzun kenarları boyunca yatırın ve ellerinizi avuç içi yukarı bakacak şekilde kalçalarınızdan 6 ila 8 inç uzağa yerleştirin.
 5. Omuzlarınızı yere kadar gevşetirken nefes verin ve kollarınızı omuzlarınızdan uzaklaştırın.

Gevşeme ve Onarıcı Yoga Hareketi

Başımın omurgamla aynı hizada olduğundan nasıl emin olabilirim?
Rahatlama Pozunda başınızı yanlışlıkla bir tarafa çevirdiğinizi veya yana yatırdığınızı görebilirsiniz. Başınızın omurganızla aynı hizada olduğundan emin olmak için çenenizi yaka kemiğinizin ortasındaki çentikle hizalayın.
Ayrıca çenenizi göğsünüze doğru hafifçe bırakarak veya başınızın altına katlanmış bir battaniye yerleştirerek boynunuzun arkasını uzun tutmaya çalışmalısınız. Boynunuz veya üst omuzlarınız sıkı ise boynunuzu uzun tutmak özellikle önemlidir.
Bu pozdaki rahatlamamı nasıl geliştirebilirim?
Gevşeme Pozında gözleriniz aktifse, zihniniz de aktif olabilir. Gevşemenizi iyileştirmek için kapalı gözlerinizin üzerine bir göz torbası yerleştirin. Göz torbasının ağırlığı gözlerinizi gevşetebilir ve sırayla zihninizi rahatlatabilir.
 • Gözlerinizi kapatın ve sahip olabileceğiniz tüm gerilimi serbest bırakarak tüm vücudunuzu gevşetin. Vücudunuzu zemine eriyen hayal edin
 • Pozu 5 ila 20 dakika tutun.
 • Pozdan çıkmak için gözlerinizi açın, sağ bacağınızı bükün ve sonra sağ tarafınıza doğru yuvarlayın. Yavaşça oturma pozisyonuna gelirken ellerinizi yere bastırın
Bel probleminiz varsa, belinizdeki gerginliği azaltmak için dizleriniz bükülmüş olarak Gevşeme Pozlaması yapmalısınız.
Dizlerinizin altına bir yastık, destek veya rulo battaniye yerleştirmek dışında Rahatlama Pozı yapın. Buzağılarınızı yukarıda gösterildiği gibi bir sandalyenin koltuğuna da yerleştirebilirsiniz.

Makarasana Yoga Hareketi

Makarasana Yoga Hareketi

Timsah Pozu, vücudunuzdaki stres ve gerginliği gidermek için yararlı olan pasif bir sırt dirseğidir. Bu poz ayrıca kan basıncınızı düzenlemeye, sindirimi iyileştirmeye ve vücudunuzu uyku için rahatlatmaya yardımcı olur.

Timsah pozu yaptıktan sonra sakin ve gevşemelisiniz. Bu poz rahme masaj yaptığından, kadınlar pozu menstrüel krampları hafifletmek için kullanabilir. Bu pozu boynunuzdaki ve çenenizdeki ağrıyı hafifletmek için de kullanabilirsiniz.

Bu poz, özellikle sırt üstü yatarken rahatlamakta zorlanıyorsanız, Rahatlama Pozu iyi bir alternatiftir. Bu pozu uygulamanızın başında veya sonunda veya Cobra Pose ve Bow Pose gibi daha yoğun sırt kıvrımları arasında gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.

Tüm vücudunuzdaki gerginliği, özellikle de belinizi serbest bırakmak için bu pozda derin nefes almayı unutmayın. Nefes alırken, sırtınızın hafifçe yükseldiğini ve genişlediğini hissedin. Nefes verirken, sırtınızın yere doğru yumuşak bir şekilde salındığını hissedin.

 1. Bacaklarınız arkanızda uzanacak şekilde uzanacak şekilde yüzüstü yatırın. Ayaklarınızın üstü yerde durmalı ve ayak parmaklarınız dışa doğru bakmalıdır.
 2. Kollarınızı başınızın önünde çaprazlayın ve her elin avuçlarını karşı dirseğe yaslayın.
 3. Omuzlarınızı ve üst göğsünüzü yerden hafifçe kaldırmak için dirseklerinizi hafifçe vücudunuza doğru çekin.
 4. Başını eğ ve alnını önkollarına daya. Boynunuzun ve omuzlarınızın rahat olduğundan emin olun.
 5. Gözlerinizi kapatın ve tüm vücudunuzun yere rahatlamasına izin verin.
 6. Pozu 30 saniye ile 3 dakika arasında tutun. Derin nefes alın ve her inhalasyon ile midenizin zemine nasıl girdiğini görün.
Desteklenen Yatan Kahraman Pozu, göğüs ve göğüs kafesini açar, bu da solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olur ve kalbiniz için faydalı olabilir. Bu poz ayrıca sinüs basıncını hafifletir, bacaklarınızdaki yorgunluğu azaltır ve bulantı ve hazımsızlığı giderir. Stresli veya endişeli hissediyorsanız, zihninizi yatıştırmak ve sinir sisteminizi rahatlatmak için bu pozu gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.
Desteklenen Uzanmış Kahraman Pozu, pozu daha uzun süre tutmanızı sağlayan sahne kullanımı gerektirir. Bu pozda kullanılan destek, dizlerinin yerden çıkmasını sağlar ve aynı zamanda gövde ve göğsünüzü kaldırmaya ve germeye yardımcı olur. Bu pozda kullanılan katlanmış battaniye başınızın altında durur, böylece başınızı omurganızla aynı hizada tutabilirsiniz. Bu pozu denemeden önce Hero Pose'da otururken rahat olmalısınız. Bu pozu yaptıktan sonra, dizlerinizi, ayak bileklerinizi ve ayaklarınızı rahatlatmak için bacaklarınızı sallamalısınız. Diz veya bel problemleriniz varsa bu pozdan kaçının.
 • Desteğin bir ucunun üstünde katlanmış bir battaniye ile zemine bir destek yerleştirin. Ardından katlanmış battaniyeleri desteğin her iki tarafına yerleştirin.
 • Bolster’ın karşı ucunun önünde Hero Pose’a oturun. Hero Pose hakkında bilgi için. Dayanağın ucu kuyruk kemiğinize değmelidir.
 • Oturma kemiklerinizi yere, başınızın tepesini tavana doğru bastırın.
 • Avuç içlerinizi veya parmak uçlarınızı, parmaklarınız öne bakacak şekilde ayak parmaklarınızın yanına yerleştirin.
 • Dirseklerinizi yavaşça bükün ve desteğe yaslanın.
 • Dizlerinizin yerde kaldığından emin olun.
Belim bu pozda gergin hissediyorsa ne yapmalıyım? Tüm desteğin yüksekliğini artırmalısınız, böylece geriye yaslanmanız gerekmez. Alt sırtınızı zorlamadan geriye yaslanana kadar kalın katlanmış battaniyeleri desteğin üzerine yerleştirin.
Bu pozda dizlerimdeki zorlamayı nasıl azaltabilirim? Gerginliği azaltmak için buzağılarınız ve uyluklarınız arasında dizlerinizin arkasına bir yastık yerleştirebilirsiniz.
Bu pozda rahat kalmamı nasıl sağlayabilirim? Desteğin ucundaki katlanmış battaniyeyle başınızı ve boynunuzu doğru şekilde desteklediğinizden emin olmanız önemlidir. Battaniye çok kalınsa, boynunuzun ön kısmını sıkıştırabilirsiniz. Battaniye çok inceyse, boynunuzu çok geriye doğru uzatabilirsiniz. Poz rahat hissedinceye kadar battaniyeyi ayarlayın.
 • Başınızı, dayanağın ucundaki katlanmış battaniyenin üzerine koyun.
 • Kollarınızı vücudunuzun kenarları boyunca katlanmış battaniyelerin üzerine yatırın.
 • Kollarınız avucunuz yukarı bakacak şekilde vücudunuzla 45 derecelik bir açıda olmalıdır.
 • Tüm vücudunuzu gevşetirken nefes verin, sahip olabileceğiniz gerilimi serbest bırakın.
 • Pozu 1 ila 3 dakika tutun.
 • Pozdan çıkmak için, avucunuzu dik bir konuma kaldırmanıza ve Hero Pose’a geri dönmenize yardımcı olmak için avuç içlerinizi yere bastırın.

Yorum ekle

Bizi takip et

Temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.
Bildiğiniz yoga hareketlerini bizimle paylaşın. İsterseniz Yoga Forumu üzerinden kendi hareketlerinizi yükleyebilir ve diğer kişilerle sohbet başlatabilirsiniz.