Malasana - Yoga Hareketleri
Acemi Ayakta Bütün Yoga Pozları

Malasana

Diğer Adları: Garland Pose
Seviye: Acemi
Kategori: Uzatmak
Pozisyon: Ayakta
Elementler: Su , Toprak
Çakralar: Sakral Çakra Swadisthana Çakra , Kök Çakra Muladhara Çakra

Genel Bakış:

Malasana aşağıdaki kaslara fayda sağlar ve bu nedenle karşılık gelen kaslar odağı ile yoga dizilerine dahil edilebilir:

 • Alt Sırt
 • Harmstrings
 • Kalça
 • Leğen

Faydaları:

 • Alt sırt için harika bir pozdur : Bu poz tüm sırt için iyidir ve sırt ile ilgili kaslarda esneklik sağlar. Omurga alt sırt kaslarının sıkılması ile genişler.
 • Dizleri güçlendirir : Dizler büküldükçe diz etrafındaki kaslar bükülür.
 • Bacakları çalıştırır : Bacağın tamamı, iç uyluk, kuadriseps, hamstring, buzağı ve ayak bilekleri için iyi çalışır. Bu bodur pozisyonundaki ayak bileği üzerindeki vücudun ağırlığı, uygun kan dolaşımını ve dolayısıyla bacak kaslarının daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Göğüs ve omuzları açar : Göğüs ve omuzlar güçlenir ve kaslar genişlemeye başlar, bu nedenle kan akışını ve esnekliği arttırır.
 • Sindirim geliştirir : Malasana‘nın birçok sağlık yararı vardır. Karın organları iyi bir şekilde masaj yapar ve karın kaslarının tonlanması hazmı iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Adet nedeniyle bel ağrısını hafifletir : Özellikle adet döneminde kadınlarda bel ağrıları için faydalıdır. Malasana Garland Pose bel kaslarını genişletir, kalçayı kuvvetli tutar ve üreme organlarına büyük destek verir.

Nasıl Yapılır:

 1. Ayaklarınızı bir araya getirin ve Tadasana‘da durun . Omurganuzı kaldırın ve karnınızı çekerek, bu pozta birkaç nefes alarak omurgayı ve omuzları yukarı doğru genişletin.
 2. Avuç içi Namaste’ya göğsünüzün yanına getirin ve göğsünüzü açarak genişletin.
 3. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken dizlerinizi bükün ve ayağınıza ve ayağınıza oturun. Dizler arasında bir boşluk bırakın ancak ayakları bir arada tutun.
 4. Dizler bükülmüş olarak bu pozisyonda olduğunuzda, vücut öne doğru eğilir ve bu nedenle başlangıçta dengeyi sağlamak için geriye doğru gerilir. Bu normaldir, ancak biri ayak ve tabanlara oturamıyorsa, uygulama sırasında vücudu parmak uçlarında dengeleyebilir.
 5. Bu uygulamada rahatlamak için ilk uygulama turu için ayakları biraz ayırabilirsiniz. Ancak, Garland Pose’dan maksimum faydayı elde etmek için dizler ve ayaklar birlikte oturmaya çalışılmalıdır.
 6. Namaste kollarını iç dizleriniz arasında, dirsekleri iç uyluğa yaklaştırarak getirin. Vücudunuz rahat olduğunda, dizleri daha derin açmak için dirseklerinizi yavaşça uyluklarınıza doğru itin.
 7. Namaste’de kolların alınması vücudun dengelenmesinde yardımcı olmazsa, dizleri birbirinden ayırmaya devam etmek için zemindeki avuçları ayağınıza yaklaştırın.
 8. Dirsekleri uylukların içinde derinleştirin ve omurganın altını içe ve düz olarak geri getirin. Kalçaların ayak bileklerine yakın durmasını sağlayın.
 9. Poztan çıkmak için avuç içlerini zemine yerleştirin ve tüm vücudu yavaşça yukarı kaldırın ve sırt ve omuzları serbest bırakarak ayağa kalkın ve normal solunumla sakin olun. Bedeni tekrar Tadasana‘ya getirin ve daha fazla konfor kazanmak için Malasana’ya geri dönmeye hazır olmak için burada birkaç nefes alın.


Dikkat:
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir