Makarasana – Yoga Hareketleri
Acemi Anksiyete Eğilimli

Makarasana

Diğer Adları: Nakarasana, Crocodile Pose, Timsah Yoga Pozu
Seviye: Acemi, Yeni Başlayan
Kategori: Onarıcı
Pozisyon: Eğilimli
Elementler: Düşünce , Su , Toprak
Çakralar: Taç Çakra Sahasrara Çakra , Sakral Çakra Swadisthana Çakra , Kök Çakra Muladhara Çakra
Dizilerim: Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

 • Uyarır sakrum : Sakrum çevresindeki kasların kasar. Sakrum, iki kalça kemiği arasında oturan omurganın dibinde üçgen bir kemiktir. Omurgayı destekler ve kalçaların bükülmesine yardımcı olur. Sakrumun uyarılması, tüm tıkanıklıkları gidererek, tüm omurga boyunca prana akışını artırır.
 • Karın organlarını uyarır : Makarasana’da yüzüstü pozisyondayken göbek üzerindeki baskı ile nazik derin nefes alma, karın bölgesini masaj yaparak dalağın işleyişinde (sol diyaframın altında yer alır), idrar kesesi (pelvik bölgeye yakın) zemin), karaciğer (diyaframın sağ üst tarafı), pankreas (midenin arkasında bulunur) ve bağırsaklar.
 • Dolaşım ve Solunum Sistemini Gevşetir : Vücudun her tarafındaki gevşemiş kaslarla kan akışı ile, oksijen ihtiyacı azalır, dolaşım ve solunum sisteminin gevşemesine yardımcı olur.
 • Sindirimi artırır : Karın bölgesindeki nazik masaj ile mide, gıdaları kabızlıkla ilgili daha iyi kürleme sorunlarını sindirir.
 • Kas sistemini gevşetir: Makarasana’da vücudun tüm kas sistemi gevşetilirken, beden ve zihin üzerinde kontrol hissi verir. Kalp pompalamasının yavaşlaması ile sakinlik getirir.
 • Kan dolaşımı : Makarasana’daki omurganın tabanından prananın akmasıyla tüm omurga taze kan getirir ve vücuttaki dolaşımı iyileştirir, böylece omurganın tüm fiziksel rahatsızlıklardan kurtulması sağlanır.
 • Anksiyete iyileşmesi uykusuzluğunu azaltır : Makarasana normalde restoratif bir poz olarak kabul edildiğinden, bazen uykusuzluk gibi rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılır, zihnin sakinleşmesiyle ilgili endişeleri azaltır.
 • Kan basıncını düşürür : Düzgün nefes akışı ve diyafram kasının aktivasyonu ile, oksijen alımının azalması ve solunum ve dolaşım sisteminin işleyişinin azalması ile kan basıncı kontrol altına alınır.
 • Alt sırt sertliği için tedavi : Yüzüstü pozisyonda iken, yavaş ritmik solunum, alt sırt kaslarının etrafındaki gerilimi azaltır, sakrata yakındır, böylece spazmı azaltır.
 • PMS ile ilgili semptomları azaltır : Alt karın ve pelvik bölge desteği ile yapıldığında, kadınlar için Makarasana, üreme organlarına masaj yapmanın birçok faydasını getirecek ve böylece adet döngüsü ile ilgili semptomları azaltacaktır.

Nasıl Yapılır:

 1. Yavaşça yoga matının üzerine yüz üstü uzanın
 2. Vücudu karnın üstüne alın ve alnınızı önünüzdeki kollara yerleştirin ve tüm vücudu 6 tur nefesle gevşetin.

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir. Hamileler için bu süre 15 saniyedir.

Dikkat:
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir