Kök Çakra Muladhara Çakra Açma Eğitimi - Yoga Hareketleri
Çakralar Muladhara Çakra

Kök Çakra Muladhara Çakra Açma Eğitimi

Kök çakranızın verimli bir şekilde nasıl çalışacağınızı biliyormusunuz? Örneğin, tam olarak nerede olduklarını ve neleri etkilediğini nereden biliyorsunuz? Bu arada, bunlardan biriyle ilgili bir sorun olduğunda nasıl söyleyebilirsin? Ve bu sorunu düzeltmek için ne yapıyorsunuz? Her çakranın yerini ve rolünü anlamak, refahınızı arttırmak için heyecan verici, güçlendirici bir adımdır. Ancak, nereden başlayacağınız konusunda bilgisiz hissedebilirsiniz.

Atabileceğiniz en akıllı ilk adım kök çakra, temel çakra hakkında her şeyi öğrenmek . Çakralarınızı nasıl aktive edeceğinizi ve çakralarınızın ne zaman yanlış hizalandığını nasıl bileceğinizi açıklayacağım. Benzer şekilde, kök çakranın nasıl engelleneceğini ve en iyi çakra iyileştirme egzersizlerini nasıl yapacağınızı önemli.

Kök Çakra temeldir. Bu çakra açık olduğunda, gerçekte kendinizi güvende, sakin ve bağlantılı hissedeceksiniz. Yeni zorluklarla başa çıkmak için yeterince cesur olacaksınız ve bunu yaparken kendinize güveneceksiniz. Bu, yeni bir şey denediğinizde veya önemli bir yaşam hedefi izlediğinizde uygun şekilde hizalanmış bir Kök Çakrayı hayatı size hazır hale getirir.

Kök Çakra Nedir?

Fiziksel Konum: Omurganızın alt kısmı (kuyruk kemiğinizin bulunduğu yer).

Renk: Kırmızı.

Eleman: Toprak.

İlişkili Hayvan:  Fil.

Engellenen Kök Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Çakranız engellenirse kendinizi tehdit, panik veya endişeli hissedebilirsiniz. Bu kaygı, düşüncelerinize kolayca sızabilir ve her şeyi aniden belirsiz hissedebilir. Ayrıca konsantre olamayacağınızı ve refahınızla ilgili endişelerinizle sürekli meşgul olduğunuzu da görebilirsiniz. Bazı insanlarda, bu hipokondri veya genel paranoya olarak ortaya çıkabilir. Engellenen bir Kök Çakranın potansiyel olarak oluşturduğu fiziksel sorunlar arasında bel ağrısı, düşük enerji seviyeleri.

Çakraların Dengelenmesi Kök Çakra Niçin Sorumlu?

Çakralarla çalışma uzmanları, tüm bu enerji noktalarının fiziksel ve duygusal yaşamınızın farklı yönleriyle bağlantılı olduğunu öğretir. Açık olduklarında, bedeniniz ve zihniniz başarı için optimize edilecektir.

Buna karşılık, bloke veya yanlış hizalanmış çakralar mutsuzluk ve durgunlukla bağlantılıdır. Çakralarınızı nasıl tanımlayacağınızı ve onlarla çalışacağınızı öğrenmek, tıkanıklıkları hızla fark etmenizi ve çözmenizi sağlar. Kök Çakra ile başlayarak, daha sonra diğer altı çakra ile çalışmanın temellerini atarsınız.

Bazen Muladhara olarak adlandırılan kök çakrası tüm temel ihtiyaçlarınızla ilgilidir. “Muladhara” kelimesi bazen “kök desteği” veya “temel” olarak çevrilir. Kök Çakrası omurganızın tabanında bulunur ve güvenliğinize bağlı her şeye karşı oldukça duyarlıdır. Örneğin, aşağıdakileri etkiler ve bundan etkilenir:

 

 • Ne kadar dayandın
 • Temel fiziksel sürücüleriniz (örn. Yiyecek, barınak ve dinlenme)
 • Hissettiğiniz güvenlik duygusu
 • Hayatta kalman
 • Değişmek ve büyümek için ne kadar kendinize güveniyorsanız

Bütün bunlar, kök çakra hizalandığında, huzur içinde olacağınız anlamına gelir. Yaşamınızla birlikte istikrarlı, rahat ve rahat hissetmek. İyi dengelenmiş bir kök çakrası ayrıca yeni şeyler keşfetmek ve denemek için gereken güvenlik hissini verir.

 

Öte yandan, hayatınızdaki herhangi bir şey güvende hissetmezse, kök çakra hızla bloke edilebilir veya yanlış hizalanabilir. Temel bir ihtiyaçtan (konut veya para gibi) endişe ediyorsanız, bu doğrudan kök çakranızı etkiler. Tehdit, olası bir olasılıktan ziyade hayali olsa da (örn. Kaygı nedeniyle) durum böyle.

Bloke Kök Çakra Belirtileri

Kök çakra dengesizliği, tüm sisteminizi düzensiz hale getirerek sizi topraklanmamış ve rahatsız hissettirir.

Bazı en yaygın kök çakra sorunları ve semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Kaygı seviyelerinizde artış
 • Tehdit altında veya güvensiz hissetmek
 • Panik atak veya panik atak semptomları (hiperventilasyon veya yarışan kalp gibi)
 • Kendinize ve başkalarına olumsuzluk
 • Konsantrasyon zorlukları
 • Bir gıda ile sağlıksız bir ilişki (örneğin açlıktan binging veya tasfiye)
 • Düşük özgüven
 • Eskiden aldığınız şeyler hakkında şüpheler
 • Karar vermede sorun
 • Harici geri bildirime aşırı güvenme
 • Hipokondri

Engellenmiş veya yanlış hizalanmış bir kök çakranın fiziksel belirtileri şunları içerir:

 • Sırt ağrısı
 • Letarji
 • Sindirim rahatsızlığı
 • Bacaklarda ağrı
 • Soğuk eller ve ayaklar

Bazı durumlarda, kök çakranızın neden yanlış hizalandığını tam olarak bilemezsiniz. Ancak, güvenlik duygunuzu sarsan her şeyin kök çakrasını engelleyebileceğini unutmayın. Yaygın örnekler arasında bir iş kaybetme, bir ilişkinin sonuyla başa çıkma, mali zorluklarla karşılaşma, yakın aile üyeleriyle çatışma, bazen korkutucu olma ve rahatsız edici bir sağlık teşhisi sayılabilir.

Kök çakra ile çalışmayı öğrendikçe, bu tetikleyicileri tespit edeceksiniz ve büyük yanlış hizalamaları önceden ortadan kaldırmak için hangi egzersizlerin yapılacağını bileceksiniz.

Kök Çakra Şifası: Kök Çakra Nasıl Açılır?

Her çakranın açılması bedensel ve duygusal refahınız için farklı bir fayda sağlar. İdeal olarak, bir noktada tüm çakralar için teknikler geliştireceksiniz, ancak temel olanla başlamak akıllıca olacaktır. Kök çakranın nasıl açılacağını öğrenmek oldukça basittir, ancak nasıl hissettiğiniz üzerinde derin etkileri olabilir. Sen edebilirsiniz özgüveninizi artırmak , daha derin bir gevşeme duygusu yaşamaya, senin hissediyor yüz ve daha fazla eğlence veya eğlenceli etkileşimler yapan hissetmeye daha hazır hissediyorum. Geliştirdiğiniz temel istikrar duygusu hayatınızın tüm yönlerine nüfuz edecektir.

Her bir egzersizi günlük yaşamınıza entegre etmek için somut tavsiyeler sunan, kök çakrasının kilidini açmak için özellikle kullanışlı dört tekniğe bakacağız.

 1. Şifa için Kök Çakra Taşları Ve Takı Kullanın

Etkileyen çakralar genellikle benzersiz taşlar, bazen mücevher şeklinde kullanılmasını içerir. Bu taşları sadece giyerek veya tutarak, sorunlu bir çakrayı yeniden hizalayabilir veya kilidini açmaya başlayabilirsiniz. Ancak, her çakra farklı taşlarla ilişkilidir. Aşağıdaki dördü geleneksel kök çakra taşlarıdır.

 • Kırmızı Jasper. Kök çakranın ilişkili rengi kırmızıdır, bu nedenle kök çakra taşlarının çoğunun bizim gibi kırmızı olması şaşırtıcı değildir. Bu dengelemeye bağlıdır, bu yüzden düzensiz ruh hali değişimleriyle mücadele ediyorsanız, sahip olmak için ideal bir taştır.
 • Kırmızı Carnelian. Turuncu tonları olan soluk kırmızı bir taş olan kırmızı carnelian, güç, temizlik ve cesaret ile ilişkilidir. Özellikle korkuyla mücadele ediyorsanız ve kendinizi rahatlık alanınızdan ayrılamazsanız iyi bir seçimdir.
 • Obsidyen. Siyah bir taş olan obsidiyenin sizi zarardan koruduğu söylenir. Hayatınızda daha fazla güvenlikli bir yere taşınmaya çalışırken, giymekten biraz rahatlayabilirsiniz.
 • Kantaşı. Taşın kendisi yeşildir. Adı kırmızı lekelerini ifade eder. Bu yarı kıymetli taş, negatif enerjiyi uzaklaştırmak ve güveni arttırmakla bağlantılıdır. Önemli kök çakra bloklarıyla savaşmak için mükemmel bir taş.
 1. Kök Çakra Meditasyonu ve Yoga Teknikleri

Genel iyileşme söz konusu olduğunda, kök çakra meditasyonları da size yardımcı olabilir. Çakra meditasyon teknikleri, normal meditasyon tekniklerine çok benzer , ancak vücudun belirli bir alanına odaklanır. Bu basit ama etkili kök çakra meditasyonunu deneyin:

 1. Omuzlarınız arkada ve omurganız düz olarak oturun. Gözlerinizi kapatıp derin nefes alırken tüm kaslarınızı gevşetmeye çalışın. Burun içinden nefes alın, nefesi vücudunuza mümkün olduğunca aşağı çekin ve ağızdan nefes verin.
 2. Dikkatinizi, kuyruk kemiğinizin hemen altındaki kök çakranın konumuna çevirin. Bölgede herhangi bir sıkılığa dikkat edin.
 3. Kök çakranın öğesi kırmızı olduğundan, omurganızın tabanında kırmızı bir parıltı görmeyi deneyin. Bu parlaklık yavaşça genişleyecek ve tüm alanı sıcak ve rahat hale getirecektir. Bu histe 3-5 dakika dinlenin.
 4. Hazır olduğunuzda gözlerinizi yavaşça açın. Güne devam etmeden önce birkaç dakika oturun.

Bazı yoga pozları da kök çakranızın işlevselliği ile bağlantılıdır. Örneğin, kök çakra yoga pozları, yüz aşağı uzanmak, diz ve buzağılarınız üzerinde dinlenmek, ardından başınız aralarında düşerken kollarınızı önünüzde uzatmayı içeren Balasana’yı içerir.

 1. Çakra Yemekleri Listesi ve Diyet Önerileri

Diğer çakra egzersizleri diyetinizde küçük değişiklikler yapmayı içerir. Çakraların yeniden dengelenmesi ve açılması ile ilgili uzmanlar, gıdanın hizalama ve titreşiminiz üzerindeki etkisiyle giderek daha fazla ilgilenmektedir. İlk olarak, genellikle sağlıklı bir diyetin çakralarınızı açık tutmaya yardımcı olduğunu göreceksiniz . Bu, tuz, şeker ve doymuş yağ seviyelerini azaltmak ve meyve ve sebze alımınızı arttırmak anlamına gelir.

Bununla birlikte, kök çakraya bağlı belirli gıdalar da vardır. Organik olan her şey mükemmel bir seçenektir çünkü kök çakrası aşiret köklerimize bağlı herhangi bir şey tarafından açılır. Ek olarak:

 • Protein açısından zengin gıdalar sizi topraklamaya ve fiziksel güç kazandırmaya yardımcı olur, bu da duygusal gücü arttırmaya yardımcı olur. İyi örnekler fasulye, tofu, yeşil bezelye, ıspanak ve bademdir.
 • Kırmızı gıdalar , kırmızı renkle ilişkisi nedeniyle kök çakranızı otomatik olarak etkiler. Bu yiyecekler genellikle bonus olarak size birçok C vitamini verir. Çilek, kiraz, domates ve kırmızı biberleri düşünün.
 • Pancar, sarımsak ve patates gibi kök sebzelerin hepsi de kısmen toprakta yetiştikleri için topraklanmaktadır. Dünya temelleriyle olan bu bağlantı, yanlış hizalanmış bir çakranın yeniden dengelenmesine yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.
 1. Kullanılacak Kök Çakra Beyanları

Son olarak, hedeflenen olumlamalar kök çakra iyileşmesi için inanılmaz derecede faydalıdır. Tüm onaylamalarda olduğu gibi, bu olumlu ifadeleri günde birkaç kez tekrarlayabilir veya çakranızın engellenebileceğini algıladığınızda. Özellikle, meditasyondan hemen önce veya sonra veya ertesi güne hazır olduğunuzda bu kök çakra olumlamalarından birini veya daha fazlasını söylemeyi deneyebilirsiniz:

 • “Nerede olursam, güvende ve güvende olurum.”
 • “Bu anda kararlı, topraklanmış ve rahatım.”
 • “Tüm güvenlik ihtiyaçlarım her zaman karşılanacak.”
 • “Sağlıklı bir bedenim, sağlıklı bir zihnim ve bol bir hayatım var.”
 • “Ben dünyaya demirlemiş ve evren tarafından destekleniyorum.”
 • “Evren her zaman beni destekleyecek ve bir sonraki adımın nereye gideceğini bana gösterecek.”
 • “İhtiyacım olduğunda destek almaya hak kazanıyorum.”
 • “Evren her zaman beni sağlayacaktır.”
 • “Kök çakranın açılışını hissediyorum ve kendimi dengelediğimi hissediyorum.”
 • “Evimde güvende ve mutluyum.”

Ayrıca olumlamaları yoga pozlarıyla birleştirebilir veya bir olumlama söylerken kök çakra taşlarınızdan birini tutmayı deneyebilirsiniz. Bazı insanlar da günlük çakra çalışmalarına devam ettikçe onları önemli bir yere yerleştirerek onaylarını yazmayı severler.

Muladhara Çakrayı Açan Yoga Hareketleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir