Kaygı ve Panik Ataktan Kurtulma | 6 Kolay Yoga Hareketi |
Yoga Hareketleri Set

Kaygı ve Panik Ataktan Kurtulma | 6 Kolay Yoga Hareketi

Kaygı Nedir?


Kaygı ve panik ataktan kurtulma Kaygı, yaygın bir duygusal sorundur. Anksiyete duygusu yaşamayan kimse yok hayatlarında bir nokta. Çoğu için anksiyete kaçınılmaz olduğu kadar Bazı insanlar bunu, sağlıklarını ciddi şekilde zarar görebilecek zayıflatabilecek yoğunlukla deneyimliyor. Anksiyete kontrolden çıktığında ve “biraz gerginlikten” daha fazlası haline geldiğinde, takıntılı düşünme, uykusuzluk, migren, bağırsak sorunları, baş dönmesi dahil olmak üzere zayıflatıcı semptomlar, mide bulantısı, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı tam teşekküllü panik ataklar, aşırı kaygı biçimi. Kaygı ve panik ataktan kurtulma Gördüğünüz gibi, bu kadar yoğunlukla yaşanan anksiyete büyük ölçüde yaşam kalitenizi ve sağlığınızı ve refahınızı zayıflatır.

Kaygı ve panik ataktan kurtulma


Örneğin, aşırı endişe, iyileşme yeteneğini zayıflatıyor gibi görünüyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma şunu gösterdi: otoimmün cilt rahatsızlığından muzdarip insanlar. Kaygınıza neyin sebep olduğunu unutursanız, onu hafifletmek için harekete geçmek çok daha zor hale geliyor.

Elbette bazı kaygı kaynakları var üzerinde hiçbir kontrole sahip değilsiniz. Yani evet, bir asteroit gerçekten gezegene çarpıp yok edebilir insanlık ancak olasılık hakkında endişelenmek sizi yalnızca mutsuz edebilir ve kesinlikle Kaygı ve panik ataktan kurtulma Bu konuda elinden bir şey gelmez.


Diğer zamanlarda kaygı aslında bir işleve hizmet edebilir. Gerçek bir tehlike varsa, onu düşünmek ve ondan nasıl kaçınabileceğiniz ya da ona nasıl tepki vereceğiniz hayatınızı kurtarabilir.

Anksiyete, şu ana kadar yararlı bir duygudur nasıl yaşayacağınız konusunda daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olur. Aynı problemi takıntılı bir şekilde düşünmek daha fazla iç görü getirmez ve sizi daha mutsuz kılar hiçbir amaca hizmet etmez.

Yoga Anksiyete’yi Tedavi Eder mi?

Yoga, anksiyeteye çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Semptomları azaltabilecek özel teknikler sunar, hem kısa hem de uzun vadede. Yoga, içe dönük durumlara uyum sağlamaya odaklandığı için, yoga da yardımcı olabilir. Kaygı ve panik ataktan kurtulma Çözülmemiş gibi, onu neyin tetikleyebileceğini anlamak için kaygı yüzeyinin altına inersiniz çatışmalar veya alışılmış düşünce kalıpları.


Kaygıya karşı koymak için kullanılan temel yoga tekniklerinden biri nefese odaklanmaktır. Belki hiçbir yerde zihin ve nefes arasındaki bağlantı kaygıdan daha belirgindir. Endişeli veya korkulu zamanlarda nefes alma çok çeşitli şekillerde bozulur. Hızlı ve dalgalı, sertleşebilir ve daraltılmış, hatta zaman dilimleri boyunca tamamen durmuş hissettirir. Sakin olduğunda nefes alırken pürüzsüz ve ritmik olma eğilimindedir.

Endişeli veya depresyonda olan bazı insanlar tam bir nefes alamayacaklarını hissederler. Yoga, inhalasyonu iyileştirmenin bir yolunun ekshalasyona odaklanmak olduğunu öğretir. Öğrenerek her ekshalasyonda biraz daha fazla hava almak için karın kaslarını çalıştırın, daha derin, daha tatmin edici bir nefes alabilmek için hızlı şekilde anksiyete tedavisi yoga hareketlerine geçelim

1.Yoga Hareketi Kum Çantası Solunumu, 5-10 dakika. Derin Gevşeme pozu için ayarlayın

Kaygı ve panik ataktan kurtulma

Savasana boynunuzun kemerini destekleyecek şekilde başınızın altına bir battaniye veya minder yerleştirerek başınızın arkasından daha fazla yerleştiğinizde nefesinize odaklanmaya başlayın.

Karnınızı yumuşatın ve solunduğunuzda yükseldiğini ve ekshalasyonunuzla alçaldığını hissedin. Kaygı ve panik ataktan kurtulma Sonra ne zaman nefesinizin akışı iyi kurulmuşsa, 10 kiloluk bir kum torbası veya başka bir şey koyun aynı ağırlıkta karnınızın üst kısmında Nefes alırken, çantanızı iterek değil, diyaframınızı kullanarak nazikçe kaldırın.
karın kasları dışarı.

Nefes verirken, kum torbasının ağırlığı havayı hızla dışarı itme eğiliminde olacaktır. Yani bilinçli olarak ekshalasyonunuzu yavaşlatın, uzunluğunu sizin bedeninize eşit yapmaya çalışın. Egzersizi tamamladıktan sonra kum torbasını çıkarın ama başka biri için olduğunuz yerde kalın. nefes alma deneyiminizdeki farklılıkları gözlemleyerek bir veya iki dakika. Bu Pozu 3 gün sürekli tekrarlayın.

2.Yoga Hareketi Timsah Nefesi 6-12 Dakika

Makarasana, Karnınızın üzerinde rahat bir mesafe olacak şekilde bacaklarınızla uzanın. Ayak parmaklarınızı içeri veya dışarı çevirin, hangisi daha rahatsa. Kollarınızı katlayın, her elinizi karşı dirseğe yerleştirin ve alnınızı ön kollarınıza dayayın

Timsah Nefesine 5 adımlı Yaklaşım

Adım 1: Nefes alıp verirken farkındalığınızı nefesinize getirin. Kaygı ve panik ataktan kurtulma Nefesiniz dışarı akarken nasıl olduğunu hissedin. nefesiniz nasıl boşalır, ekshalasyon nasıl temizlenir ve gerilimi azaltır.

Nefesin içeri akarken, nasıl olduğunu hissedin nefesiniz sizi doldurur, soluma sizi nasıl besler ve taze enerjiyi geri kazandırır. İzlemeye devam edin nefesinizin akışını, boş hissetmenizi ve sonra sizi yeniden doldurmasını sağlar.

Adım 2: Nefesinizin akışını hissederken, göbek bölgenizi nazikçe yumuşatın. Karnı rahatlatmak için
Adım 3: Nefes alırken karnınızın nazikçe genişlediğine ve nefes verirken karnınızın hafifçe genişlediğine dikkat edin.
Adım 4: Solumanızın sonuna geldiğinizde, rahatlayın ve nefes verin. Aynı şekilde ne zaman ekshalasyonunuzun sonuna gelirsiniz, sadece rahatlayın ve nefes alın. Her nefes yavaşça aksın ve bilinçli bir duraklama olmadan sorunsuz bir şekilde bir sonrakine geçin
Adım 5: Nefesinizin pürüzsüz ve kesintisiz akışını gözlemleyin. Dönen bir tekerlek gibi nefes dışarı akar ve siz kendi nefsinizin tanığısınızdır.

3. Yoga Hareketi Yan Esnekler Eka Hasta Parshvasana

Kaygı ve panik ataktan kurtulma

Kaygı ve panik ataktan kurtulma İlk aşamada, ayaklarınızla kalça genişliğinden biraz daha geniş durun
ellerinizi kalçalarınızdan ayırın ve pelvisi bir yandan diğer yana yavaşça eğin. Bak bakalım gerginliği hissedebiliyor musun? İç uyluk kaslarından İkinci aşama için, gerginliği derinleştirmeye çalışın her bir tarafa daha derin eğildikçe gövde. Sağa eğilirseniz, sağ el biter sağ dizine yakın bir yerde.

Üçüncü aşamada, karşı kolu uzatın ve yukarı kaldırın ve başın yanında, kolun ağırlığının esnemeyi biraz daha artırmasına izin verin Nefes alın Alçalırken kaldırıp nefes verirken, bir yandan diğer yana hareket kaslar dahil olmak üzere gövdenin yanlarını uzatır.

Nefesin en iyi ifadesi için açılması gereken kaburgalar. Bir yandan diğer yana hareket ettikten sonra, birinde kalın yanda dört ila on nefes alın, sonra diğer tarafta tekrarlayın.

4. Yoga Hareketi Çapraz Büküm Parsvasukhasana

Kaygı ve panik ataktan kurtulma

Basit bağdaş kurarak oturarak başlayın duruş, pelvisinizi yerden kaldırmak için kalçanızın altına bir yastık veya katlanmış bir battaniye koyun. Nefes verin ve sağ elinizi sol dizinize ve sol kolunuzu arkaya alarak sola çevirin Nefes alın ve merkeze dönün. Diğer tarafta tekrarlayın ve birkaç kez ileri geri gidin, nefes. Omurganızı dik tutun ve tekrarlar boyunca nefesinizin sorunsuzca akmasını sağlayın.

Bu egzersizle omurgayı ısıttıktan sonra, her iki tarafta dört ila sekiz nefes boyunca pozu tutun. Kolunuzun gevşemesine yardımcı olmak için arka elin altına bir blok yerleştirin Stabilize etmek için kollarınızı kullanın.
Sizi yapay olarak bükülmenin derinliklerine çekmek için değil, omurga uzatma için poz verin.

5. Yoga Hareketi Half Spinal Twist Ardha Matsyendrasana

Altı ila on iki nefes ile başlayın. Basit bağdaş kurmalı bir duruşta oturun. Sağ bacağınızı sol uyluğun üzerinden bükün ve sağ topuğu yerleştirin sol kalçanın yanında. Kaygı ve panik ataktan kurtulma Sol kolunuzu bükülmüş dizinizin etrafına sarın ve sağ elinizi yere ya da arkanızda blok olabilir. Bükülmeden önce pelvik tabanı solumanın ve kasılmanın faydalı olduğuna inanılır. Nefes verin ve gevşetin, bu kasların bükülmeye dahil olacağını ve yardımcı olacağını hissedin.


Poza geçerken, bükülmenin hareket pelvik tabandan başlar. Karın, göğüs kafesi ve omuzları bu sırayla kıvırdıktan sonra, nazikçe boynu ve başı çevirin. Bakışlarınızı yumuşatarak pozu her iki tarafta altı ila on iki nefes boyunca tutun ve pozda gevşemeye çalışın.

6. Yoga Hareketi Bacaklar Duvara Viparita Karani Otuz ila doksan saniye.
Kaygı ve panik ataktan kurtulma

Poz için bir yastık, bir yastık veya yaklaşık altı inçlik iki katlanmış battaniyeden oluşan bir yığın yerleştirerek ayarlayın. Duvardan uzakta. Poz vermek için, yanınız duvara bakacak şekilde yastığın bir ucuna doğru oturun. Yerinde tutmak için ellerinizi desteğin üzerine bastırın (sırtın altına katlanmış yapışkan bir paspas olabilir.

Destek ayrıca hareket etmesini önlemeye yardımcı olur ve bacaklarınızı yukarı ve duvara doğru sallayın. Kalktıktan sonra pelvisinizi destek üzerindeki yerine kaydırın, böylece kuyruk kemiğinizin sadece alt kısmı destek (pelvisiniz hafif bir geriye eğilimli olacaktır). Kilonuzun omuzlarınızda olduğundan emin olun ve kalçalarınız ve başınızın ve boynunuzun yumuşak ve gevşemiş olması Kaygı ve panik ataktan kurtulma Baş aşağı olma fikrine ve bunun sonucunda ortaya çıkan kan basıncı ve nefes dinamiğindeki değişiklikler. Normalde nefes almak biraz daha çaba gerektirir.

Kaygı ve Panik Ataklara Bütüncül Bir Yaklaşım
Depresyon, alkol bağımlılığı, diyabet ve tiroid hastalığı, diğer koşulların yanı sıra, anksiyeteye neden olabilir ve göz ardı edilmeli veya tedavi edilmelidir. Belirgin bir öfke veya düşük benlik saygısı belirtilerinizin bir parçasıysa, altta yatan bir depresyon var ve bir doktora danışmaktan fayda görebilir.
Psikoterapist.
Psikoterapi kaygı için önemli bir araç olabilir. Terapinin kombinasyonu
ve ilaçlar veya terapi ve yoga muhtemelen tek başına olduğundan daha etkili olacaktır. Günde yarım saat tv izlemek yerine yoga yapın ve daha iyi hissedip hissetmediğinizi görün. İşlenmiş gıdaları, abur cuburları ve
sinir sisteminizin aktivasyonunu arttırın. Özellikle, azaltmayı veya
kafein, şeker, alkol ve nikotini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca iyi pişmiş
anksiyetesi olan kişilerde çiğ yiyeceklerin aksine, Ayurvedik düşünceye uygun tavsiyeler ve yiyecek biçimizinizi değiştirmek adına
Vatta – Pitta – Kapha ile 2 Haftada En Hızlı Kilo Verme yazımı okuyabilirsiniz.
Anksiyete ile mücadele için diğer önlemler arasında akupunktur ve düzenli aerobik yer alır.

Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu