Halasana – Yoga Hareketleri
Orta Seviye Yatan

Halasana

Pulluk pozu

Pulluk pozu veya “pulluk” pozu zor bir pozdur. Doğru rehberlik ve uygun hazırlık olmadan da tehlikeli olabilir. Poz, kronik boyun ağrılarını hafifletmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca böbrekleri, omurga, safra kesesi, kalp ve karaciğeri güçlendirir. Ayrıca kötü duruşu da iyileştirir.

Nasıl yapılır:

 1. Zemine veya matın üzerine yatırın. Ayaklarınızı bir arada tutun. Ellerinizi başınızın üzerine, avuç içi yukarı bakacak şekilde yerleştirin.
 2. Bacaklarınızı birlikte kaldırın. Bacağınız ve üst vücudunuz 90 derecelik bir açıda olmalıdır.
 3. Kalçalarınızı yavaşça kaldırın ve bacaklarınızı göğsünüze doğru itin. Bacaklarınızı başınıza getirin. Ayak parmaklarınız yere değmelidir.
 4. Sırtınızı düz tutun. Çeneniz göğsünüze bastırılmalıdır. Ellerinizi yanlarınıza kaydırın ve sırtınızı desteklemek için kullanın.
 5. Konumu en az 15 saniye tutun.
 6. Tek tek, bacaklarınızı yere geri getirin ve yavaşça sırtınızı düzeltin ve ceset pozunu alın.

Vücudunuzu pulluk pozuna nasıl hazırlarsınız:

 1. Duvarın yanına uzanın. Bacaklarını duvardan kaldır. Vücudunuzu duvara yaklaştırın. Bacaklarınız ve kalçalarınız duvara bastırılmalıdır.
 2. Bacaklarınızdan birini yavaşça kaldırın ve yüzünüze doğru getirin. Henüz yere veya yüzüne dokunmak zorunda değilsiniz. Sadece kalçalarının kasılmalarını hissedin. Konumu 15 saniye basılı tutun. İşlemi diğer bacağınızla tekrarlayın. Bu egzersiz için üç set yapın.
 3. Bacaklarınızı tekrar duvara yerleştirin. Onlara katılın ve yüzünüze doğru getirin. Konumu 15 saniye basılı tutun.
 4. Bacaklarınızı tekrar duvara yerleştirin. Yavaşça kalçalarınızı kaldırın ve kalçalarınızı yükseltin. Yükseltilmiş kalçalarınızı duvara bastırın.
 5. 3. adımı tekrarlayın. Bacaklarınızı daha derine itmeye çalışın.
 6. Adım 4’ü tekrarlayın, ancak kalçalarınızı ve kalçalarınızı bir veya iki inç daha yükseltin. Ardından 3. adımı tekrarlayın.

Yeni başlayanlar için ipuçları:

İlk hazırlık egzersizinizde zemine dokunmanız beklenmez. Hazırlık egzersizi devam eden uygulama ile yakında yere dokunabileceksiniz. Sabırlı ol.

Size yardımcı olacak birine sahip olmanız da yardımcı olacaktır. Onları öne doğru eğerken başka bir kişinin bacaklarını tutmasına izin ver. Bu şekilde bacaklarınızın yüzünüze doğru düşmesini kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir