Yoga Nefes Teknikleri | Yoga Hareketleri

Yoga Nefes Teknikleri

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8251
  Selma TasdanSelma Tasdan
  Katılımcı

  Nefes
  Yogiler nefesin beden ile zihin arasındaki bağlantı olduğuna inanır. Yogada nefes alma pratiğine pranayama, prana kontrolü veya yaşam gücü denir. Sekiz Bacaklı Yolun dördüncü kolu olan Pranayama nefes egzersizleriyle vücudun enerjisini kontrol etmeye ve yönlendirmeye yardım ederek yogiyi aydınlanmaya bir adım daha yaklaştırır. Aşağıdaki üç egzersiz, bir nefes alma uygulamasında geleneksel tekniklerin ve sağlıklı faydaların bir örneklemesini sunar.

  SOĞUTMA NEFESİ
  Sanskritçe adı: Sitali

  Telaffuz: sit-AL-ee

  Yararı: Sakinleştirici

  Yoga geleneğinde öfke, hayal kırıklığı ve kaygı vücuttaki çok fazla ısı ile ilişkilendirilir. Bu serinletici nefes, vücut ısısının bir kısmından kurtulmaya ve denge ve konsantrasyon hissinin yenilenmesine yardımcı olur.

  Nasıl yapılır: Dilin ucunu hafifçe ağzınızın dışına getirin ve dilinizi uzunlamasına katlayarak bir tüp şekline getirin. Çenenizi biraz aşağı indirin. Tüpün içinden hava çekerek (bir tıslama sesi çıkararak) nefes alın. Boynunuz rahat olmalı, gergin olmamalıdır. Akciğerleri doldurun. Sonra dilinizi içeri getirin, ağzınızı kapatın ve burundan yavaşça nefes verin. Tekrar et.

  DERİN KARIN SOLUNUM
  Sanskritçe adı: Dirga Swasam

  Telaffuz: DEER-ga swha-SAHM

  Yararı: Rahatlatıcı

  Bu basit nefes alma tekniği – havanın akciğerlerin üç alanına (karın, diyafram ve göğüs) yönlendirilme şekli nedeniyle “üç parçalı nefes” olarak da anılır – başvurduğumuz dalgalı, sığ nefes almanın mükemmel bir karşılığıdır. ortalama stresli bir günde. Derin karın solunumu kalp atış hızını yavaşlatabilir, vücudu bayat havadan kurtarabilir ve vücuttaki enerjik yolları harekete geçirebilir. Belki daha da etkilidir, tüm vücuda anında sakinlik kazandıran parasempatik sinir sistemini uyarabilir.

  Nasıl yapılır: Oturarak veya uzanarak rahat bir pozisyon bulun. Bir elini karnına götür. Burnunuzdan nefes alırken karnınızın yükseldiğini hissedin. Burnunuzdan nefes verirken hafifçe içeri doğru çekin, böylece göbek omurgaya doğru çekilir. Her inhalasyonda karnınızı, diyaframınızı ve göğsünüzü kaburgalarınızın üst kısmına kadar hava ile doldurun. Her ekshalasyonda, ciğerlerinizden havayı tamamen boşaltın ve göbeğinizi hafifçe içeri çekin. Bu üç parçalı nefese kılavuz olarak elinizi karnınızın üzerinde bırakın ve egzersize beş dakika devam edin.

  ALTERNATİF NOSTRIL SOLUNUM
  Sanskritçe adı: Nadi Shodhana

  Yani: NAD-ee SHOW-donna

  Fayda: Dengeleme

  Bu nefes alma tekniğinin beyninizin sağ ve sol hemisferlerini dengeleyerek enerjinizi dengelediği düşünülmektedir.

  Nasıl yapılır: Rahat bir oturma pozisyonu bulun. Düzenli nefes almaya devam edin. Sağ elinizi, başparmağınız sağ burun deliğinize ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızı sol olacak yakın olacak şekilde burnunuza getirin. Her iki burun deliğinden tam bir nefes verin. Sağ burun deliğini başparmağınızla birlikte solda ve sol yavaşça nefes alın. Teneffüsün üst kısmında, sol parmaklarınızla sol tarafta, baş parmağınızı sağ serbest ve sağda deliğinden yavaşça nefes verin. Sonra sağdan nefes alın, ardından solu serbest bırakılırken sağdan sunul ve nefes verin. Bu modele devam edin – nefes alın, Arama; nefes verin, nefes alın,. nefes verin, nefes alın,. – üç dakika boyunca.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Başa dön tuşu