Bhujangasana – Yoga Hareketleri
Acemi Eğilimli Stres

Bhujangasana

Seviye: Acemi
Pozisyon: Eğilimli
Diğer Adları: Kobra Poz, Cobra Pose
Çakralar: Boğaz Çakrası (Vishuddha Çakra) , Kalp Çakrası (Anahata Çakrası) , Güneş Pleksi (Manipura Çakrası) , Sakral Çakrası (Swadisthana Çakrası) , Kök Çakrası (Muladhara Çakrası)
Kategori: Köprü
Elementleri: Eter , Hava , Ateş , Su , Toprak

Dizilerim: Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

Fiziksel (Anatomik) Yararları

 • Omurga boyunca sinirler tonlanır ve kan dolaşımı artar.
 • Omurgayı esnek ve sağlıklı tutarken genel sırt ve boynu iyileştirir.
 • Göğsü açmaya yardımcı olur ve böylece derin nefes almayı teşvik eder. Omuzlarda çalışır ve yuvarlak omuzları düzeltir.
 • Alt sırtta çok fazla baskı olduğu için, alt karın kasları da tonda ve güçlendirilir.
 • Kalça, kalça, boyun, göğüs, kollar vb. Etrafındaki aşırı yağ birikintileri yakılarak şekil ve gerginlik sağlar.
 • Bacaklardaki sinirler kan dolaşımına başlar, çünkü bacaklar gerilir ve bu yoga pozunda vücudun ağırlığına katılırlar.

Sağlık yararları

 • Karın üzerindeki baskı daha iyi sindirime yardımcı olur, iştah açar, şişkinlik ve kabızlığı giderir.
 • Sindirim organları harekete geçtiği için migren de halledilir.
 • Yavaş yavaş bir karaciğer de halledilir.
 • Boyun gerildiğinde tiroid bezinin çalışması iyileşir.
 • Ayrıca, bu yogunun, kanın arındırılmasında, durgun kanın alınmasında ve tüm vücudun sağlığının iyileştirilmesinde yardımcı olan böbreklere ses verdiği söylenir.
 • Yumurtalıkları ve uterusu tonlandırır ve uterusa bağlı herhangi bir rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Böylece bu Kobra Pose (Bhujangasana) adet sırasında da yardımcı olur.
 • Terapötik faydalar şu şekildedir: sırt ağrısını, boyun ağrısını, stresi, kanı temizler, kabızlığı giderir ve jinekolojik rahatsızlıkları giderir.


Nasıl Yapılır:

 1. Yüz üstü yüzüstü yatarak, vücudu derin nefes alarak hazırlayın ve omurgayı gevşetin.
 2. Her iki kolun avuçlarını, üst karnınıza yakın bir yere koyun. Kolların ve dirseklerin pozisyonu aynı hizada ve vücudunuza yakın olmalıdır, çünkü bu vücudu kaldırma gücü verir.
 3. Ayakları gerilmiş halde ve ayak parmaklarını bir arada tutarak bacakları sıkın ve nefes alırken geriye doğru indirin.
 4. Avuç içlerine kuvvet uygulayarak yüz, göğüs, omuz, kollar, dirsekler ve üst karın bölgelerini içine çekip gerin ve vücudu kollarını düzleştirerek geriye doğru çekin.
 5. Kollar gerildiğinde rahatladığınızda boynunuzu geriye doğru kaldırın ve yukarıya doğru bakın. Yavaş ritmik nefes alma ile bu pozisyonda kalın.
 6. Bu pozisyonda tüm vücut gerilir ve alt sırt ve alt karın bölgesine odaklanır. Vücut alt pelvik bölge ve uyluk bölgelerinde dengededir.
 7. Tüm vücut ağırlığını bileklere ve dirseklere koymadığınızdan emin olun, çünkü bu rahatsızlık verebilir, böylece vücudun daha uzun süre dengelenmesine izin vermez. Ağırlık, bileklerden omuzlara ve bir kısmının alt sırtına yayılmalıdır. Bu kesinlikle biraz pratik gerektiriyor.
 8. Nefes verirken üst gövdeyi geriye ve boynu yukarı doğru getirin. Uzatmaya odaklanın ve vücut dayanabildiği sürece burada kalın.
 9. Vücudu bu pozun içinde ne kadar uzun süre tutarsanız, o kadar güçlü olur sırt ve omurga.
 10. Bakarken kulakların omuzlardan uzakta olduğundan ve böylece omuzların güçlü ve düz olduğundan ve kıvrılmadığından emin olun.
 11. Uygulamada kişi iki bacağını birbirine yakın tutmayı ve kalça kaslarını sıkmayı öğrenmelidir. Ayakları ayrı tutarak vücudun şekli alt sırtın daha fazla yaralanmasına neden olur.
 12. Poz çıkarmaya çalışırken ilk önce dirseklerin büküldüğünden emin olun, bel, göğüs, boyun ve yüzü yavaşça yere getirin. Sonra tüm pozu serbest bırakın ve derin nefes alarak omurgayı gevşetin. Her ekshalasyon ile omurga kontratını hissetmeye odaklanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir