Ashta Chandrasana – Yoga Hareketleri
Ayakta Orta Seviye

Ashta Chandrasana

Diğer Adları: Crescent High Lunge Pose, Hilal Duruşu

Hangi Çakraları Açar: Sakral Çakra (Swadisthana Çakra) , Kök Çakra (Muladhara Çakra)

Elementleri: Su, Toprak

Kategori: Ayakta / Dengeleme
Zorluk: Orta düzey

Dizilerim: Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Açıklama:

 • Bir bacağın ön ayağı, diz doğrudan yukarıda olacak şekilde yeryüzüne dayanır ve ayak bileğini 90 derecelik bir açıyla takip eder.
 • Sırt ayağı düzdür, dizde bükülmez ve sırt topuğu dünyaya doğru ileri ve geri iterken ağırlık parmakları arkaya doğru dağıtır.
 • İç uyluk makasları birbirlerine doğru ve pelvis göğüs kafesi kaldırılmış ve çene hafifçe sıkışmış halde tutturulur.
 • Omurga uzun ve uzundur. Kalp açık.
 • Kollar dirseklerde veya bilekte bükülmeden düzdür.
 • Ellerin parmakları geniş bir şekilde yayılarak birlikte olabilir veya ayrılabilir ve birbirine bakabilir.
 • Bakış doğal ve ileridir.
Yararları:
 • Esnek güç yaratır.
 • Gövdenin ön ve arkasında stabilite sağlar.
 • Alt gövdeyi tonlandırır.
 • Göğüs, akciğer, omuz, kol, boyun, karın, kasık (psoas) ve sırt kaslarını gerer.
 • Uylukları, baldırları ve ayak bileklerini güçlendirir ve uzatır.
 • İnsan anatomisi

  1. Solunum Sistemi’nin çalışmasını iyileştirir : Ashta Chandrasana veya Crescent High Lunge pozunda, kollar göğsünü uzatan başın üzerine uzanır ve bu pozta sabit kalmak için diyaframı tutar. Kolların omuzlarla birlikte uzatılması ve göğüsteki derin gerginlik ve diyafram, solunum sistemi ile ilgili organları harekete geçiren kaslara büzülür. Bu pozun derin ve yavaş nefes alması ayrıca burun yolunun temiz kalmasına yardımcı olur ve böylece her türlü alerjiyi azaltır.
  2. Dolaşım Sistemini İyileştirir: Hava, diyaframın derin genişlemesiyle burun ve boğazdan geçerken, Crescent High Lunge’de kan akışı, vücutta taze oksijen oluşmasıyla da artar. Omuriliğin derinlemesine genişlemesi, kalbin aktif olmasını teşvik ederek bu taze prana’yı getirir. Aktif dolaşım sistemi, hormonların salgılanması ve dengeli bir şekilde vücutta iyi bir metabolizmayı sürdürmesi için esastır.
  3. Tüm vücut kaslarını formda tutar : Gluteus maximus, kuadrisepsler, hamstring’ler ve iç uylukların addüktörleri gibi alt gövdeye olan derin gerginlik, mükemmel görünümlü tonda kasları korumaya yardımcı olur. Üst vücuttaki gerginlik, tüm omurga etrafındaki kasları ve oblikleri (yan karın kasları) da iyi durumda tutar.

  Genel Faydalar

  1. Kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini esnetir: Ashta Chandrasana, ayakları kalça mesafesinden daha uzağa yerleştirmeyi gerektirdiğinden, diz ve ayak bileği, bu poztaki denge için kök görevi görür. Bu nedenle, dizler ve ayak bilekleri esnektir, böylece duruş artar. Kalçaların esnemesi, pozun temeli olarak işlev görür ve burada kalçaların esnemesi, sadece bu duruş dengesini dengelemek için değil, aynı zamanda fiziksel faydaların kendi payına sahip olmak için daha fazla avantaj sağlar.
  2. Eklemleri esnetirken geliştirir : Dizlerin, ayak bileklerinin, kalçaların, omuzların, dirseklerin, tüm omurganın ve boynun esnemesi, bu eklemlerin çevresindeki kaslar, Ashta Chandrasana’da iken kasılma ile güçlenirken, onları güçlü tutmaya yardımcı olur.
  3. Tüm vücudu derin streçle sıkılaştırır : Bu pozta uylukların, kalçaların, omuzların, kolların ve boynun genişlemesi ve uzaması, fazla yağ yakma üzerinde çalışır ve vücuda harika bir tonlu görünüm eklerken bu kasları tonda tutar.
  4. Vücudun ve nefesin farkındalığı ile bu poz, güçle kendine güven yaratır : Ashta Chandrasana, Warrior I Pose uygulamasından önce hazırlık niteliğinde bir poz olduğundan , bu poz, daha iyi bir özgüven kazanmak için mükemmel bir farkındalık, bina dengesi ve dayanıklılık getirmeye yardımcı olur.
  5. Vücudun genel esnekliği artar : Tüm vücudun derin gerilmesiyle, diğer çeşitli ileri seviye pozların uygulanmasına yardımcı olan esnek bir gövdeye doğru bir ilerleme söz konusudur.
  6. Astım, siyatik ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için tedavi edici davranır : Solunum sistemini iyileştiren diyaframın genişlemesi astım hastalarına yardımcı olur. Kalçaların ve tüm bacağın bükülmesi, omurganın tabanından çalışır ve siyatik sinir dahil olmak üzere sinirin daha iyi hareketini sağlar. Vücudun farkındalığı ile dayanıklılık ve stabilite oluşturma, uykusuzluk ile ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olmak için vücutta taze enerji getirir.
  7. İç organların çalışmasını iyileştirir : Karın kasları da dahil olmak üzere kaslar harekete geçirilirken, sindirim sistemi ve üreme sistemi, fonksiyonlarında iyileşir, hazımsızlık ve üreme sistemi ile ilgili sorunları azaltır.
  8. Omuzlar ve boynun etrafındaki sertliği azaltır : Bu pozta kolların başınızın üzerindeki derin gerilmesiyle, omuzlar ve boynun eşit gerilme payını elde etmelerine yardımcı olur, böylece herhangi bir sertliği azaltır. Bu sertliğin azaltılması aynı zamanda vücudun enerji seviyesini de arttırır, böylece vücudun tamamen hafif hissetmesini sağlar ve bir sonraki seviye pozların uygulanması için onları güçlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir