Ardha Matsyendrasana – Yoga Hareketleri
Asana Denge Orta Seviye Oturma

Ardha Matsyendrasana

Seviye: Orta Seviye
Pozisyon: Oturma
Diğer Adları: Half Lord of the Fishes Pose
Çakralar:  Solar Pleksus (Manipura Çakra) , Sakral Çakra (Swadisthana Çakra) , Kök Çakra (Muladhara Çakra)
Kategori: Bük, Streç
Elementleri: Ateş , Su , Toprak

Dizilerim: Yoga öğretmeni misiniz? Kendi yoga dizeleri görsel kütüphanenizi oluşturmak için Yoga Forumunda yer alan Konu başlıkları altında kendi yoga dizelerinizi oluşturabilirsiniz. Diğer yoga öğretmenleri arasına katılın.

Faydaları:

 • Kalça Açıcı : Bu yoga pozu harika bir kalça açacağıdır ve kalça açıcı serisi yoga pozlarının pratiğinin bir parçası olabilir. Bu poz vücudun alt kısmını bükerek kalçayı güçlendirir ve tonlanır.
 • Üst Gövde : Omuzlar, kollar, boyun ve göğüs iyi açılır ve büyük esneklik de sağlar.
 • Omurilik : Omurganın tabanından en üste kadar bükülmesini sağlar. Omurilik sinirlerini ve bağları seslendirir. Ayrıca omurgaya daha fazla kan getiriyor.
 • Kaslar : Sırt kasları, kalça kasları, bacak kasları ve üst karın kasları maksimuma uzanır. Bu gerilme esnekliği arttırır ve kasları tonlandırır.
 • Karın Organları : Karın organlarına masaj yapmak kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur. Sindirim sistemi iyileşir ve karaciğer ile pankreasın işleyişi artar.
 • Nefesin Farkındalığı : Bu poz, beden nefesin farkındalığıyla gelişir, nefes alma bedenin hareket etmesine yardımcı olur ve bu poz nefesin farkındalığının artmasına yardımcı olur. Solunum gerçekleştiğinde, omurga yukarı ve dışarı gider ve her soluklama ile omurga sizi aşağı ve içeri doğru döndürür.
 • Belirtileri : Sırt ağrısı, yorgunluk, adet rahatsızlığı ve siyatik semptomlarını hafifletir.
 • İç Organlar : Karaciğer, kalp, akciğerler, böbrekler ve dalak gibi iç organlar uyarılır ve temizlenir.
 • Toksinler : Aşırı sıcaklık ve toksinleri organ ve dokulardan serbest bırakır.
 • Denge : Bu poz vücudu iyi dengeler ve sinir hastalıklarını iyileştiren zihin rahatlığı sağlar.

Nasıl Yapılır:

 1. Yere oturun, bacaklar önünüze yaslandı.
 2. Sol ayağı bükün ve sağ ayağı biraz yukarı kaldırarak sol ayağı sağ uyluğun altına getirin ve sağ oturmuş kemiğin derinliklerine sıkıştırarak sağ kalçaya yerleştirin.
 3. Sağ bacağınızı diz bükülmüş halde getirin ve sağ ayağı sol uyluğun üzerine getirin ve sağ dizinizi üst bedeninize yakın bir yere koyarak sol kalça dışına yakın bir yere yerleştirin.
 4. Derin bir nefes alarak üst gövdeyi sağa doğru döndürün, sağ avucuyu getirin ve bükerek onu hemen arkanızdaki yere yerleştirin. Büküm sağ uyluğun iç kısmından daha fazla olmalı ve avuç içi belinize yakın bir yere yerleştirilmelidir.
 5. Sol kolla, dış dirseği sağ diz dışına yakın tutarak sağ ayağı tut. Ön gövdenizi ve iç sağ uyluğunuzu birbirine sıkıca çekin.
 6. Tamamen ekshalasyondan sonra gövdeyi sağa doğru bükün ve sağ elinizi yavaşça alt sırtın sol tarafını tutmaya çalışırken kalçaların üzerine yerleştirin.
 7. Vücudun bükülmesi, boyun ve omuzların aynı hizada olduğundan emin olarak kolay ve yavaş olmalıdır. Burada sandık, omuzlar ve yüz mükemmel bir hizada.
 8. Her inhalasyon sternum boyunca biraz daha yükselirken, sağ parmakları daha derin bükmeye yardımcı olmak için sağ parmakları sol üst uylukların içine doğru iter. Ve her ekshalasyon ile biraz daha çevirin.
 9. Bu pozun tamamen vücut dengesini korumakla ilgili olduğundan eşit bir şekilde dağıldığından emin olun. Omurga tüm uzunluğu eşit büküm alır.
 10. Vücudun kalçalarda dengede durmasını sağlamak için her iki oturma kemiğinin de yerde olduğundan emin olun.
 11. Rahat olduğu sürece bu pozun içinde kalın ve pozu serbest bırakın, bacaklarınızı önünüze doğru uzatın ve gevşeyin.
 12. Bu pozu tekrar sağ bacağın bükülmesi ve sol ayağı ters çevirip sola doğru döndürerek tekrarlayın pozu tamamlayın ve rahat olduğu sürece kalın. Poztan kurtul ve bacaklarını önünden uzat ve Dandasana’da rahatla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir